Wielu osobom odmówienie sobie słodyczy, sprawia dużą trudność. Dietetycy i lekarze alarmują – spożywamy za dużo cukru, który nie tylko przyczynia się do problemów z otyłością, ale też ma negatywny wpływ na zdrowie w szerszym kontekście. Nazywany jest „białą śmiercią”, ponieważ osłabia układ odpornościowy, przyspiesza starzenie organizmu, prowadzi do chorób serca, nadciśnienia, a także zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Czas wyrzucić cukier ze swojej diety. Zdrowe batony domowe to doskonała alternatywa dla sklepowych słodkości. Sprawdź, w jaki sposób możesz je zrobić.
Zamień sklepowe słodycze na domowe przysmaki
Świadome odżywianie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jedząc produkty wysokoprzetworzone i zawierające dużą ilość cukru, możemy odczuwać spadki energii w ciągu dnia, zmęczenie, pogorszenie nastroju, a to tylko czubek góry lodowej problemów, które powoduje niewłaściwe odżywianie. Warto sobie uświadomić, że cukier, tak jak używki, uzależnia.
Ciężko całkowicie wykluczyć słodycze z diety. Czy trzeba z nich rezygnować? Samodzielnie przygotowane przekąski również są pyszne, a ponadto można je wypełnić wartościowymi składnikami, by nie tylko rozpieszczały podniebienie, ale też dostarczały niezbędnych witamin, minerałów, błonnika i zdrowych tłuszczów. Robiąc własne domowe pyszności, masz kontrolę nad tym, jakich produktów używasz.
Słodycze o dobrym składzie są pożywną przekąską dla każdego. W zależności od doboru składników można zrobić np. smakowite i lubione przez dzieci odżywcze batoniki, które maluchy będą chętnie zajadały na deser lub też proteinowe batony dla dorosłych pomagające uzupełnić węglowodany, by wzmocnić mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym.
Ile kosztuje zrobienie własnych batoników? Jakich składników warto używać?
Ilość możliwych połączeń smakowych w tworzeniu pysznych batonów domowych jest praktycznie nieograniczona. Możesz miksować ze sobą rozmaite produkty, które lubisz i które są zdrowe. Żeby przysmaki były słodkie, trzeba zastosować jeden ze zdrowych zamienników cukru. Może to być np. miód, który jest wypełniony cennymi dla zdrowia składnikami. Inną opcją jest wybór syropu klonowego lub daktylowego, czy też sięgnięcie po erytrytol, ksylitol albo stewie.
Produkując własne słodkości, możesz używać rozmaitych zbóż, nasion, orzechów, owoców, a nawet warzyw – doskonale do tego nadaje się np. burak, marchew, szpinak, dynia, czy fasola. Dodatkowo warto testować rozmaite przyprawy, które wzbogacą smak batoników. Co ciekawe np. pieprz cayene, który dobrze komponuje się z czekoladą i cytrusami, zawiera kapsaicynę, która ma właściwości przyspieszające trawienie. Z pewnością docenią tę informację osoby będące na dietach redukcyjnych, które chcą poprawić swój metabolizm.
Warto pamiętać także o tym, że rozsądnie jest dobierać składniki o wysokiej jakości, czyli m.in. ekologiczne płatki owsiane, orkiszowe i jaglane, niesolone orzechy, naturalne masło orzechowe i suszone owoce bez dodatku cukru. Należy unikać produktów, które zawierają sztuczne dodatki i syropy glukozowo-fruktozowe.
Koszt zrobienia tego typu przysmaków nie musi być wysoki. Zależy od doboru składników. Warto korzystać z sezonowych i lokalnych produktów. Przygotowanie tego typu słodkości, często okazuje się tańsze, niż kupowanie gotowych słodyczy.
Jaki miód jest najlepszy do zrobienia domowych słodyczy?
Domowe batony z miodem cieszą się ogromną popularnością. Dlatego warto mieć na uwadze to, że mogą być przygotowywane z różnych gatunków miodu. Smak, aromat i wartości odżywcze płynnego złota, zależą od pyłków i nektaru roślin, które zostały odwiedzone przez naszych skrzydlatych przyjaciół.
Każda odmiana ma swoje unikatowe cechy, np. w miodzie lawendowym można wyczuć nuty kwiatowe i przyjemny zapach lawendy – doskonale nadaje się do tworzenia domowych słodyczy. Podobnie jest z miodem wrzosowym, który odsłania lekko gorzkawy posmak i silne kwiatowe akcenty. Jest on umiarkowanie słodki, dlatego będzie idealny dla osób, które preferują mniej słodkie, ale wyraziste smaki.
Z kolei miód lipowy z delikatnie wyczuwalnym ziołowym posmakiem będzie dobrym tłem dla cytrusów, przyjemnie złagodzi ich cierpkość. Warto także przetestować miód gryczany, który charakteryzuje się wyrazistością smaku. Jest idealny do bardziej energetycznych batonów z dodatkiem ziaren, suszonych owoców i kakao.
Poznaj sprawdzone przepisy na domowe batony
Zrobienie smacznych i zdrowych domowych batonów nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych — wystarczy odrobina chęci i pomysłowości. Jeśli brakuje Ci inspiracji, nie martw się! W internecie znajdziesz mnóstwo gotowych przepisów. My również zachęcamy do wypróbowania naszych prostych i szybkich pomysłów na domowe słodycze, które z łatwością przygotujesz w swojej kuchni.
Miodowy baton z orzeszkami
Miód, orzeszki i czekolada to doskonała kombinacja, której ciężko się oprzeć. Batoniki z takim składem smakują maluchom i dorosłym, są dobrym źródłem energii. Żeby je zrobić, musisz przygotować:
- Pół szklanki niesolonych orzeszków ziemnych,
- pół szklanki posiekanych nerkowców,
- pół szklanki płatków owsianych
- 2 łyżki sezamu,
- 3 paski gorzkiej czekolady,
- 6 łyżek oleju kokosowego,
- Pół szklanki miodu (może być np. gryczany).
Należy wsypać do miski orzechy, nerkowce, startą czekoladę, płatki owsiane, sezam i je wymieszać. W rondelku rozpuścić miód i olej kokosowy. Gdy składniki się połączą, przelej je do suchej mieszanki i dokładnie połącz. Wyłóż blachę papierem do pieczenia, piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza. Powstałą masę rozprowadź na blaszce, dociskaj, by była zbita i miała wysokość około 1-1,5 cm. Piecz przez 15-20 minut, aż ciasto zrobi się lekko rozumiane. Gdy przestygnie, potnij je na małe prostokąty.
Batoniki bananowo-daktylowe
Dojrzałe batony i daktyle to wspaniały, naturalny zamiennik cukru. Przyrządzona z tych owoców przekąska zawiera m.in. cenne dla zdrowia minerały – potas, magnez i żelazo. Żeby zrobić batoniki, musisz zaopatrzyć się w:
- 5 daktyli,
- 2 duże banany,
- ¾ szklanki płatków owsianych,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 2 łyżki suszonej żurawiny,
- garść orzechów laskowych
- 3 łyżki słoneczniku,
- 1 łyżka siemienia lnianego.
Musisz zacząć od włożenia daktyli do pojemnika z ciepłą wodą – mają w niej leżeć do czasu, aż zmiękną. Następnie zblenduj je wraz z bananami i cynamonem, a do powstałej masy dodaj pokrojone na drobno orzechy, siemię, słonecznik i żurawinę. Powstałą papkę umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i zapiekaj w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 15 minut. Po wystudzeniu pokrój na kawałki – z porcji wyjdzie około 8- 10 niewielkich batoników.
Batony kokosowe z miodem
To idealna przekąska dla wszystkich fanów kokosowych przysmaków. Zrobisz je bez pieczenia. Wystarczy tylko kilka składników:
- 1 szklanka wiórków kokosowych,
- 4 łyżki miodu np. lipowego lub lawendowego,
- pół szklanki migdałów,
- 4 łyżki oleju kokosowego,
- pół szklanki mleczka kokosowego,
- pół szklanki mąki migdałowej,
- gorzka czekolada.
Podgrzej delikatnie olej kokosowy, miód i mleczko kokosowe. Dodaj do nich wiórki i drobno pokrojone migdały. Całość przestudź, dodaj mąkę, dokładnie wymieszaj i odstaw do lodówki na kwadrans. Po tym czasie z masy uformuj małe batoniki, zapakuj je w papier do pieczenia i odstaw do zamrażalnika na 15 minut. W garnku w kąpieli wodnej rozpuść tabliczkę gorzkiej czekolady, możesz ją wymieszać z odrobiną mleka i masła. Wysmaruj batoniki polewą, możesz dodatkowo obsypać je wiórkami. Zostaw w lodówce na 2 godziny, by stwardniały.
Wspólne przyrządzanie zdrowych słodyczy może być ciekawym doświadczeniem dla maluchów, które chętnie biorą udział w takich atrakcjach. Komponując batony ze zdrowych składników, mamy okazję przemycić do diety maluchów, wartościowe produkty, za którymi nie przepadają. Spędzając czas razem w kuchni, podczas przygotowywania fit słodyczy nie tylko się bawimy, ale też rozwijamy kreatywność brzdąców, a co najważniejsze przekazujemy dzieciom dobre nawyki żywieniowe. Ponadto, spożywanie tego typu słodkości, zapewnia sytość na dłużej niż w przypadku przegryzania sklepowych słodyczy, dlatego warto je przetestować, próbować różnych kombinacji i tworzyć swoje własne, zdrowe przepisy.