Pięknie pachną, a ich ciepłe, delikatne światło pomaga zbudować przytulny nastrój – świeczki z wosku pszczelego to doskonały dodatek do wystroju mieszkania i pomysł na drobny upominek. Dlaczego warto wybierać naturalne produkty z tej kategorii? Wyroby handmade są coraz bardziej cenione. Nic dziwnego, własnoręcznie zrobione egzemplarze są unikatowe i oryginalne. Wytwarzanie świec z wosku może być pomysłem na biznes lub nowym hobby.
Świece z wosku pszczelego — dlaczego warto?
Popularne świeczki zrobione są z parafiny, która jest pochodną ropy naftowej. Podczas spalania wydzielają się do atmosfery szkodliwe związki – benzen i toluen. Wdychanie oparów z tymi cząsteczkami jest szkodliwe dla zdrowia. W przeciwieństwie do nich zrobiona z naturalnych substancji świeca woskowa jest wolna od chemicznych składników. Wyrobów tych używano już w czasach starożytnych i były to produkty luksusowe, korzystali z nich wyłącznie duchowni i osoby najbardziej majętne. Świeczki miodowe wciąż są stylowym, ciekawym dodatkiem aranżacyjnym.
Kojący zapach świec
Obecnie świece pszczele znów wracają do łask. Docenia się aromat, który wydzielany jest podczas palenia – łagodny, miodowy, dzięki swojej subtelności stanowi dobrą bazę dla olejków eterycznych. Świeczki z naturalnego wosku pomagają zwalczyć nieprzyjemne zapachy w tym dym tytoniowy. Kojący zapach pozwala się zrelaksować. Aromaterapia to dobry sposób na rozprawienie się z problemem bezsenności.
Świeczki z wosku oczyszczają powietrze
Wykazują również działanie jonizujące ujemnie powietrze. Sprzęty elektroniczne, których nie brakuje w naszych domach, emitują niekorzystne dla zdrowia promieniowanie elektromagnetyczne. Powoduje to wzrost jonów dodatnich, które obniżają kondycję psychofizyczną. Wystarczy każdego dnia zapalić chociaż na 15 minut świeczki z wosku pszczelego, by przywrócić aurze równowagę.
Naturalny, zdrowy produkt
Podczas palenia świec woskowych ulatniają się wszystkie zawarte w nich substancje, a te są korzystne dla naszego zdrowia. Wdychanie ich łagodzi dolegliwości układu oddechowego, zalecane są osobom zmagającym się z alergiami i astmą. Zawarte w wosku chryzyna, beta-karoten, estry i flawonoidy wykazuje właściwości przeciwzapalne przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.
Jak zrobić świeczkę z wosku pszczelego?
Do zrobienia świecy potrzebny jest wosk bez sztucznych dodatków. Można zastosować metodę zwijania, wyciągania lub wylewania. Pierwsza z opcji wymaga użycia węzy pozyskanej na walcach. Arkusz należy umieścić na kartce papieru i podgrzewać ciepłym strumieniem powietrza z suszarki z odległości ok. 30 cm, aż zacznie się szklić. Następnie w zależności od preferowanej długości zaczynamy zwijać któryś z boków i umieszczamy w nim knot, zagniatając krawędzie, by się nie przemieszczał. Zwijamy węzę starannie w ciasny rulonik. Zostawiamy ok. 1 cm na knot, resztę obcinamy. Z jednego standardowego arkusza wychodzi duża świeca stołowa, dwie długie lub grube albo kilka małych tortowych.
Innym sposobem na to, jak zrobić świeczki z wosku pszczelego, jest podgrzanie wyrobu w kąpieli wodnej i wylanie go do silikonowych form, które wcześniej będą przetarte szmatką z odrobiną rozpuszczalnika lub spryskane silikonem w spray. Ważne jest też właściwe umieszczenie knota. Można go przywiązać do wykałaczki i ustawić pionowo w centralnym punkcie foremki. Forma składana w połowie ma specjalne otwory do przeciągnięcia knota. Po wystygnięciu świece woskowe przyjmują postać stałą i wówczas można już je ostrożnie wyciągnąć z formy.
Najbardziej pracochłonna i wymagająca cierpliwości jest metoda wykonywania świeczek miodowych przez wyciąganie. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebujemy głębokiego kotła, w którym rozpuszczamy wosk do temperatury 65 stopni Celsjusza. Następnie wybieramy knot, do którego końcówki przyczepiamy metal, który go usztywni. Tę konstrukcję zanurzamy w powstałej cieczy, wyciągamy, czekamy, aż wystygnie. Cały zabieg powtarzamy wielokrotnie – warstwa po warstwie aż do uzyskania świecy o preferowanej grubości.