Cukier to jeden z najbardziej uzależniających produktów w diecie współczesnego człowieka. Ma to podłoże biologiczne: słodki to pierwszy smak, jaki uczymy się rozróżniać, dlatego najczęściej mamy do niego spory sentyment i trudno jest nam odmówić sobie ciastka, czekoladki czy lodów – i to pomimo ogólnej wysokiej świadomości szkodliwości cukru.
Czy w zdrowej diecie zupełnie nie ma miejsca na słodkości? Czym można zastąpić tradycyjne sklepowe łakocie, co stosować zamiast cukru? Czy miód może być dla niego dobrym zamiennikiem?
Miód zdrowszy od cukru i od słodzika
Główną zaletą miodu jest fakt, iż poza walorami smakowymi, kryje on także bogactwo substancji zbawiennie wpływających na zdrowie. Zawiera białka, kwasy organiczne oraz liczne składniki mineralne i witaminy, bez których niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Nie bez przyczyny konkretne gatunki miodu polecane są osobom zmagającym się z różnymi problemami zdrowotnymi – i tak miód gryczany pomoże anemikom uzupełnić niedobory żelaza, miód rzepakowy wspomoże układ krążenia i załagodzi dolegliwości ze strony żołądka i dwunastnicy, zwłaszcza w przebiegu choroby wrzodowej, zaś miód lipowy pozwoli łatwiej uporać się z przeziębieniem, dzięki właściwościom wykrztuśnym, napotnym i przeciwgorączkowym.
Każdy gatunek miodu przejawia działanie antybakteryjne i grzybobójcze, co czyni z niego naturalny antybiotyk. Naukowcy regularnie podają do publicznej wiadomości kolejne odkryte właściwości miodu. Aktualnie trwają badania nad jego możliwym działaniem antynowotworowym oraz przydatnością w leczeniu zakażenia bakterią Helicobacter Pylori, będącą przyczyną wielu problemów żołądkowych.
Wszystkie te pozytywne skutki spożywania miodu nie występują w przypadku cukru oraz słodzika. Cukier nie zawiera żadnych dodatkowych substancji odżywczych. Niektóre słodziki z kolei mogą być wręcz szkodliwe – zwłaszcza stosowany powszechnie aspartam. (Przeczytaj też Ile kalorii ma miód?)
Słodzenie miodem – najczęściej popełniane błędy
Przy zastosowaniu pewnych prostych zasad możemy mieć pewność, że słodzenie miodem pozwoli nam w pełni wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości tego produktu pszczelego. Wystrzegaj się kilku podstawowych błędów:
Słodzenie herbaty miodem. Plasterek cytryny, kawałek imbiru i łyżeczka miodu dodane do gorącej herbaty to klasyczny obrazek zimowego, zdrowego, rozgrzewającego napoju. Pamiętajmy jednak, że miód traci swoje dobroczynne właściwości już w 40°C i wówczas pozostaje tylko słodycz. Miód w napojach należy spożywać, gdy są one w temperaturze pokojowej – warto zatem zamiast herbaty wybrać rano letnią wodę i to do niej dodać wymienione składniki.
Używanie tej samej ilości miodu, co cukru. Miód jest w odczuciu znacznie słodszy, dlatego jeśli do posłodzenia czegoś stosujemy łyżeczkę cukru, miodu wystarczy pół łyżeczki.
Dodawanie miodu do wypieków. Jeśli zależy nam wyłącznie na aromacie – jak najbardziej możemy zastosować miód do domowych wypieków, zwłaszcza tych ciepłych, korzennych, aromatycznych, jak pierniczki czy ciasto marchewkowe. Jeśli jednak chcemy cieszyć się także zdrowotnymi właściwościami miodu, które zanikają podczas pieczenia – lepiej polać miodem ciasto już po pieczeniu (w ten sposób właśnie przyrządza się tradycyjną baklavę, grecki deser z ciasta filo z orzeszkami, sowicie polewany miodem już po wyjęciu z piekarnika).
Traktowanie miodu wyłącznie jako zamiennik cukru. Miód ma do zaoferowania znacznie więcej, niż cukier! Z uwagi na łatwe wchłanianie, warto spożyć nieco przed planowanym wysiłkiem fizycznym lub tuż po nim, by dodać obie sił lub zregenerować się po treningu.
Zastanawialiście się kiedyś, czy można jeść miód w ciąży? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!