Przeziębienie – leczenie naturalnymi produktami

Przeziębienie to zespół objawów powodowanych przez 200 różnych wirusów takich jak:

  • wirusy grypy i paragrypy,
  • adenowirusy,
  • wirusy RS,
  • koronawirusy,
  • rynowirusy.

Przeziębienie jako choroba objawia się przede wszystkim stanem podgorączkowym, zapaleniem gardła, katarem, kichaniem i ogólnym osłabieniem organizmu. W przebiegu ciężkim objawy przypominają łagodną grypę.

Przyczyny przeziębień

Przeziębienie jest pospolitą chorobą zakaźną, wirusową. Najwięcej zachorowań występuje w okresie jesienno-zimowym. Według badań 40% populacji przynajmniej raz w roku choruje na przeziębienie. Przyczyn wzrostu zachorowań upatruje się w obniżonej temperaturze powietrza i częstym opadom.
Na przeziębienia najbardziej podatne są dzieci oraz osoby dorosłe, u których często występuje zapalenie gardła. Przeziębienia nie leczy się antybiotykami.

Leczenie przeziębienia

Pierwsze objawy choroby odczuwalne są po kilkunastu godzinach od zarażenia wirusem. Jeżeli pierwsze objawy nie zostaną zlekceważone jest szansa, że choroba będzie przebiegała łagodnie i ustąpi po 3 dniach. Farmakologia nie potrafi zaproponować skutecznego leku, natomiast wykorzystując doświadczenia medycyny ludowej i niekonwencjonalnej można skutecznie zwalczyć przeziębienie. Produkty naturalne skutecznie zwalczające bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby to miód, czosnek i cebula, oraz zioła (przeczytaj artykuł o tym, jak miody zabijają bakterie)

Właściwości lecznicze miodu

W medycynie ludowej, miód jako panaceum na wiele schorzeń wykorzystywany jest od co najmniej 4000 lat. Ma zastosowanie w leczeniu układu oddechowego i moczowego. Fruktoza i glukoza zawarta w miodzie przyspiesza regenerację organizmu po chorobie.
Badania laboratoryjne wykazały, że miód silnie działa na bakterie paciorkowców i gronkowców. Najsilniejsze działanie wykazuje miód gryczany i miód lipowy. Powinien być spożywany w stanie surowym. Podgrzany do temperatury powyżej 40°C traci wiele wartości. Polecamy też artykuł o naturalnym antybiotyku z kurkuminy i miodu.

Czosnek i cebula

Allicyna znajdująca się w tych produktach zwiększa odporność organizmu i wykazuje działanie bakteriobójcze. Te naturalne antybiotyki stosowane systematycznie w okresie jesienno-zimowym skutecznie zmniejszają ryzyko zachorowalności na przeziębienia.

Ziołolecznictwo

Zioła były pierwszymi naturalnymi produktami wykorzystywanymi przez człowieka do zwalczania różnych dolegliwości i schorzeń. Na przestrzeni wieków metodą prób i błędów uczono się właściwości leczniczych ziół. Docenione przez medycynę akademicką są wykorzystywane w leczeniu wielu chorób.
W encyklopedii ziół występuje przeszło 100 gatunków, które można wykorzystać w leczeniu przeziębienia. Godne polecenia są między innym tymianek, rumianek pospolity i kwiatostan lipy.
Zioła działają osłaniająco na błony śluzowe, wykrztuśnie i przeciwkaszlowo. Dodatkowo hamują rozwój wirusów.

Podsumowanie

Po kilku dekadach fascynacji lekami syntetycznymi przyszło rozczarowanie. Nie odmawiając im skuteczności w zwalczeniu wielu chorób nie okazały się panaceum na wszystkie choroby. Często wpływają negatywnie na układ pokarmowy i krążeniowy, oraz wywołują uczulenia. Obecnie medycyna akademicka i farmakologia wykorzystuje naturalne produkty w leczeniu.

Może zainteresuje was przepis na cytrynówkę z miodem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *