Naturalne miody są uważane za jedne z najbardziej wartościowych i prozdrowotnych produktów, jakie powstają w przyrodzie. Mówi się o nich, że są superfoods i zaleca wprowadzenie do codziennej diety. Zarówno dla smaku, jak i dla zdrowia. Naturalny miód to też jeden z polskich skarbów, bo przecież właśnie z jego produkcji jesteśmy słynni od wieków. Zdecydowanie warto postawić na naturalne miody polskie i korzystać z ich dobroczynnych właściwości.
Naturalne miody i ich właściwości
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje miodu. Jeden z nich, tzw. sztuczny miód, to w zasadzie sam cukier i aromaty smakowe i zapachowe, a sensowność jego spożywania jest wątpliwa. Natomiast jeśli chodzi o miody naturalne, to sprawa ma się zgoła inaczej. Swoje cenne właściwości odżywcze (i smakowe) uzyskują właśnie dlatego, że od początku do końca pochodzą z natury. Z pyłku i nektaru zbieranego z kwiatów przez pszczoły miodne, a następnie w ulach przerabianego na ten złocisty skarb natury.
W czasie produkcji miodu pszczoły używają enzymów, pochodzących głównie z gruczołów ślinowych. Dzięki nim miody naturalne uzyskują swoje właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, antyseptyczne, prozdrowotne. Bogactwo aminokwasów, witamin, pierwiastków, mikroelementów sprawia, że miód, mimo wysokiej zawartości cukru, jest zdrowy i jeść, z małymi wyjątkami i w rozsądnych ilościach, może go w zasadzie każdy. Naturalne miody towarzyszą nam przecież od wieków, stosowane zarówno w kuchni, jak i w charakterze medykamentów, mających zarówno właściwości lecznicze, czy wspomagające. Obecnie naturalny miód poleca się także na takie choroby cywilizacyjne, jak stres i przemęczenie, dodaje bowiem energii, podnosi poziom „pozytywnych” hormonów, wspomaga koncentrację… Nieraz wystarczy dosłownie łyżka miodu, by poczuć się lepiej. Oczywiście o ile będzie to miód wartościowy, naturalny, pochodzący z pewnego źródła.
Miód naturalny – sklep internetowy odwiedzić czas
Miody mają przeróżne właściwości i nie zawsze każdy z nich będzie równie dobrym wyborem. Klasycznym tego przykładem jest przeziębienie i grypa, w przypadku których nieodmiennie poleca się miód lipowy, jako najbardziej skuteczny i rozgrzewający. Osobom chcącym zakupić naturalny miód polecamy korzystanie ze sprawdzonych źródeł, odpowiedzialnych pasiek, najlepiej ulokowanych w ekologicznych, zielonych zakątkach Polski. Siłą rzeczy nie każdy ma dostęp do takowych miodów w swojej okolicy. I chociaż popieramy zasadę skracania łańcucha dostaw żywności i kupowania jej od lokalnych rolników, to nie zawsze jest to możliwe. Tak też jest w przypadku miodów naturalnych. Przecież nie każdy pożytek (czyli rośliny, z których zbierany jest nektar i pyłek) rośnie w naszej okolicy. Nie mówiąc już o tym, że i samo pszczelarstwo nie jest tak rozpowszechnione jak kiedyś…
Naturalny miód pszczeli prosto z pasieki
Wiele pasiek, prowadzonych przez pszczelarzy z dziada pradziada, nie ma swoich następców i przestaje działać. Oczywiście widać też trend przeciwny, czyli zakładanie nowych pasiek, zarówno towarowych jak i hobbystycznych, jednak nadal miodu naturalnego nie dostaniemy na każdym kroku. Stąd też popularność sprzedaży wysyłkowej, która w tym przypadku umożliwia dostęp do wartościowych towarów w dowolnym momencie i niezależnie od miejsca zamieszkania. Chcąc kupić miód naturalny sklep internetowy naprawdę będzie najlepszym wyjściem dla większości osób. W naszym stawiamy na najlepszy miód i najlepsze pasieki.
Miód naturalny – cena
Cena naturalnego miodu uzależniona jest w głównej mierze od dwóch rzeczy.
Pierwszą jest po po prostu wielkość opakowania. Cena miodu naturalnego w mniejszym słoiku będzie praktycznie zawsze wyższa w przeliczeniu na kilogram, niż miodu w dużym opakowaniu. Dlatego też najbardziej ekonomicznym zakupem jest po prostu duży słoik pełnego smaku i wartości miodu naturalnego. Jest to tym sensowniejsze, że przecież miód jest w zasadzie odporny na upływ czasu i nie musimy jeść go od razu. Bez obaw dla trwałości miodu można go przechowywać bardzo długo – znane są nawet przypadki, gdy jedzono miód mający setki lat, znajdywany w zapieczętowanych pojemnikach (polecamy wpis Czy miód może się zepsuć?).
Oczywiście nie oznacza to, że po mniejsze opakowania nie ma sensu sięgać. Nie każdy przecież ma już swój ulubiony gatunek miodu, a cena miodu naturalnego w małym opakowaniu jest atrakcyjniejsza w przypadku, gdy dopiero chcemy sprawdzić, czy smak będzie nam odpowiadał. Klasycznym przykładem jest tu miód gryczany, który dla części osób jest zbyt mało słodki – ale część właśnie nim się zachwyca, a i właściwości miodu gryczanego są niebagatelne.
Drugim czynnikiem wpływającym na cenę miodu naturalnego jest jego rodzaj. Czyli to, z jakich pożytków pochodzi. W skrócie mówiąc miody mogą być mieszane i monokulturowe. Najbardziej znanym przykładem tego pierwszego, jest miód wielokwiatowy, który pszczoły robią ze wszelkich kwiatów, jakie mają w swojej okolicy. Jest oczywiście smaczny, ale ciężko wyczuć w nim jakąś dominującą nutę. Inaczej jest w przypadku miodów naturalnych pochodzących głównie z jednej rośliny. Tu już można mówić o określonych smakach i właściwościach. Jednak nie każda roślina jest równie popularna, dostępna, odporna na warunki pogodowe. Miody naturalne zbierane w czasie kwitnięcia rzepaku, lipy czy akacji, są trudniejsze w pozyskaniu. Wymagają odpowiedniego przygotowania od pszczelarza, łącznie z np. dowiezieniem pasieki na miejsce kwitnienia pożytków. To oczywiście rzutuje na koszty i cena miodu naturalnego takiego rodzaju jest wyższa.
Miód naturalny – kalorie
Nie jesteśmy zwolennikami przesadnego liczenia kalorii, jeśli nie ma ku temu wyraźnych powodów. Miód naturalny kalorie oczywiście ma, skoro cukier w miodzie naturalnym występuje pod postacią m.in. fruktozy i stanowi jego większość. Jednak mało kiedy jemy go na tyle dużo, by w sposób zauważalny był w stanie odbić się na dziennym bilansie kalorycznym. Dodatkowo kalorie w miodzie naturalnym to nie wszystko – jest przecież bogaty w składniki odżywcze i mikroelementy, dzięki którym zachowuje swoje właściwości. Spożywając go łyżkę lub co drugi dzień odczujecie działanie prozdrowotne, a kalorie miodu naturalnego przy takiej jego ilości naprawdę nie powinny być zmartwieniem. Nie ma potrzeby zaprzątania sobie głowy pytaniem czy miód naturalny tuczy, skoro jedna łyżeczka to tylko 20-40 kalorii. Oczywiście ponadnormatywne spożywanie miodu na pewno odczujecie, ale nie o takich zachowaniach mówimy.
Bardziej konkretne dane na ten temat znajdziecie w artykule Ile kalorii ma miód?
Płynny, ciekły miód naturalny… ale nie tylko
Często kojarzymy miód z substancją ciekłą, lejącą się powoli z nabieraka na kanapkę czy placuszki. Faktycznie, płynny miód naturalny jest bardzo wygodny do podawania w takiej formie. Pamiętajmy jednak, że jest on taki tylko przez pewien początkowy czas. Później zachodzi zjawisko krystalizacji, a miód staje się bardziej stały, bardziej nadający się do smarowania, niż do nalewania. Przypomnijmy, że krystalizacja jest zjawiskiem zupełnie normalnym. W zależności od gatunku miodu i warunkach, w jakich jest przechowywany, może nastąpić po kilku tygodniach czy miesiącach. Ale gdy ciekły miód naturalny staje się bardziej zestalony, to jednocześnie jest oznaka, że faktycznie mamy do czynienia z prawdziwym miodem. Te sztuczne nie krystalizują się, mogą zachować płynność przez bardzo długi czas i to też jeden ze sposobów, by odróżnić miód naturalny, od takiego, który zawiera domieszki np. syropu glukozowego. Ale nawet miód naturalny nie zawsze będzie się krystalizował – chociaż nie pozostanie płynny. Jeśli lubicie smarować nim kanapki, to dobrym zakupem będzie miód kremowany naturalny – najczęściej jest on rzepakowy lub wielokwiatowy. Taka konsystencja sprawdza się znakomicie, trafiając zwłaszcza w dziecięce gusta.
Kupujcie miód naturalny z polskich pasiek
Miód, ten prawdziwy i naturalny, jest wskazanym elementem diety. Jeśli tylko nie musicie go wykluczyć z jakiegoś powodu (jak cukrzyca, alergie pokarmowe), to postarajcie się jeść przysłowiową łyżkę miodu dziennie – można oczywiście więcej;) Miód naturalny z polskich pasiek jest naszym skarbem kulinarnym, z którego pozytywnych skutków korzystały już całe pokolenia naszych przodków. Akurat tę tradycję na pewno warto kultywować.