Mniszek lekarski to nic innego jak popularny, łąkowy mlecz. Ma żółte kwiaty, które silnie barwią; łodygę z gorzkim mleczkiem w kolorze białym, oraz charakterystyczne liście, które są smakołykiem nie tylko dla gryzoni. Nie każdy wie, ale z tego popularnego zioła można również pozyskiwać miód. W warunkach domowych i bez ula z pszczołami nie zrobimy oczywiście prawdziwego miodu. Ale tak zwany miodek majowy, albo miodek mniszkowy, już jak najbardziej.
Miód mniszkowy – przepis jak zrobić
Aby wykonać nasz „miód” potrzebny będzie oczywiście mniszek lekarski. Należy zebrać mlecz w ilości 600 kwiatów. I na taką ilość przygotować 1 kg cukru oraz 2 l wody. Całość najpierw gotować przez 2-3 godziny. Odłożyć odwar pod przykryciem na 1 dobę. Następnego dnia odsączyć kwiaty i całość gotować, aż mikstura stanie się jak miód. Zalać w słoiki i odstawić do góry dnem. Taki lek z mniszka lekarskiego jest pomocny przy chorobach żołądkowych, spadkach odporności i grypie, bólu gardła . Powoduje także obniżenie ciśnienia i lepszą pracę układu krążenia. Mniszek lekarski polecany jest nie tylko do wyrobu „miodu”. Jego młode liście można z powodzeniem i korzyścią dla zdrowia można dodawać do sałatek. Ponadto mlecz zbierany jesienią, szczególnie jego korzeń- jest cennym surowcem ziołowym stosowanym między innymi na zapalenie woreczka żółciowego, hemoroidy, czy bóle głowy.
Już wiesz, jak samodzielnie zrobić miód majowy z mniszka, więc teraz zapraszamy na artykuł o miodzie manuka z Antypodów.