Miód rzepakowy. Jakie ma właściwości lecznicze? Na co pomaga? Jaka Cena?
Słodki smak, cudny kolor, niezwykły aromat, prozdrowotne właściwości – miód jest jedną z najcenniejszych substancji, jakie serwuje nam natura. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, medycynie, kosmetyce. Warto przyjrzeć się jego zaletom, docenić je i najlepiej jak się da wykorzystać dobroczynne działanie „płynnego złota”.Wybór miodów jest niemały, a rzepakowy należy do najpopularniejszych miodów w naszym kraju. Ma jasnozłoty kolor, a po procesie krystalizacji staje się biały, ma zapach kwiatów rzepaku i jest łagodny, ale ma nutkę goryczy w smaku. Postanowiliśmy przedstawić Wam nieco ten produkt.
Miód rzepakowy – właściwości prozdrowotne
Miód rzepakowy posiada sporo glukozy, przez co dostarcza dużo energii. Doskonałe działa na osoby osłabione, przemęczone, narażone na ponadprzeciętny wysiłek fizyczny, a także umysłowy, gdyż poprawia koncentrację. Poza tym zawiera bor, który bierze udział w budowie tkanki kostnej, funkcjonowaniu śledziony i tarczycy, magnez – odpowiedzialny za pracę ponad 300 enzymów, żelazo - niezwykle ważny mikroelement, składnik hemoglobiny, potas – tak istotny dla układu nerwowego i mięśni. Miód rzepakowy ma również witaminy – te z grupy B oraz witaminę C i K. Natomiast zawarte w nim olejki eteryczne są pomocne podczas leczenia górnych dróg oddechowych.Ten rodzaj miodu poleca się osobom cierpiącym na choroby obejmujące serce i układ naczyniowy. Doskonale działa na pracę serca, dotlenia je i odżywia. Pomaga także obniżyć ciśnienie. Dzięki właściwościom detoksykacyjnym wspomaga wątrobę w odtruwaniu organizmu. Warto wspomnieć o jego roli w walce z wrzodami żołądka. Popularna jest opinia, że osoby, które przechodzą choroby zapalne i infekcyjne nerek również powinny pamiętać o tym miodzie.
Ponadto odpowiednio szybko położony na skórę, w przypadku lekkich oparzeń zapobiega powstawaniu pęcherzy. Wykazuje działanie przyspieszające gojenie ran zewnętrznych, a przy tym chroni je przed zakażeniem. Oczywiście nie można traktować miodu jako lekarstwa, ale na pewno warto skorzystać z jego pomocy i właściwości prozdrowotnych w walce z różnymi dolegliwościami.
Jak stosować i spożywać miód rzepakowy?
Miód rzepakowy, jak zresztą i inne, najlepiej spożywać bez podgrzewania. Pod wpływem wysokiej temperatury traci swoje właściwości. Można go rozpuścić w ciepłej wodzie, herbacie, czy mleku.Rewelacyjnym pomysłem jest dodanie miodu rzepakowego do jogurtu, twarogu, bądź owsianki. Wielu miłośników słodkich specjałów (nie tylko dzieci) uważa, że nie ma lepszego śniadania niż kromka chleba posmarowana miodem. Podzielacie tę opinię? Oczywiście na tym nie koniec jego zastosowań w kuchni. Przepisów na dania z miodową nutą jest naprawdę wiele. Wypieki, jak ciasteczka, ciasta, bułki wzbogacone odrobiną miodu są aromatyczne i przepyszne. Jednak nie brakuje pomysłów na potrawy mięsne i sosy do sałatek, w których pojawia się ten słodki produkt.
Rzepakowy miód może być składnikiem wielu domowych kosmetyków – masek do pielęgnacji twarzy i włosów, kremu do rąk, odżywki do ust. Nawilża skórę, odżywia ją, regeneruje i chroni. Spora grupa pań przekonała się już, że w dbaniu o urodę pomagają nie tylko specyfiki z drogeryjnych, czy aptecznych półek, ale także te, do których wykorzystano miody polskie i wykonano samodzielnie w domowym zaciszu – są naturalne i to ich olbrzymia przewaga. Pielęgnacja w stylu eko? Ależ tak.
Odmiana kremowana - co to takiego?
Każdy, kto lubi miód wie, że po pewnym czasie jego konsystencja ulega zmianie. Miód się krystalizuje, jest twardy, przez co trudniej wydobyć go ze słoika. Dlatego warto zwrócić uwagę na miody kremowane.Proces kremowania polega na mieszaniu świeżo pozyskanego miodu, do momentu jego krystalizacji. Dzięki czemu pozostaje dość miękki i puszysty. Co ważne – podczas tego procesu odżywcze właściwości miodu rzepakowego nie zmieniają się. Nie da się jednak ukryć, że o wiele łatwiej go jeść, stąd i opinie o właściwościach miodu kremowanego są bardzo pozytywne, zwłaszcza u dzieci. Bez trudno można nim np. posmarować pieczywo.