Wśród miodów pochodzących z jednego rodzaju roślin, na szczególną uwagę zasługuje miód gryczany. Pozyskiwany jest on z nektaru gryki zwyczajnej, zbieranego przez pszczoły na polach uprawnych latem, w okresie kwitnienia tego zboża.
Miód gryczany kolor ma ciemny i głęboki, podobny do mocno zaparzonej herbaty. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, słodko-ostrym smakiem. Wśród innych miodów rozpozna go nawet mało wprawny konsument. Jednocześnie miód gryczany cenę za litr ma przystępną, nie odbiegającą szczególnie od innych, popularnych miodów gatunkowych. Właściwości miodu gryczanego sprawiają, że może on znaleźć się w domowej spiżarni, apteczce oraz kosmetyczce Poznaj jego możliwości.
Miód gryczany na co jest dobry?
Miód gryczany właściwości lecznicze ma bardzo liczne. Jest to jeden z najzdrowszych miodów, jaki możemy otrzymać z polskich pasiek. Łączy w sobie zalety gryki, będącej bardzo cenionym zbożem, oraz produktów pszczelich, posiadających unikatowe właściwości wynikające z kontaktu z enzymami trawiennymi tych owadów. Weźmy pod lupę i sprawdźmy – miód gryczany jak stosować?
Miód gryczany przy anemii: Wysoka zawartość żelaza w miodzie gryczanym jest powodem, dla którego powinny go włączyć do swojej diety osoby cierpiące na niedokrwistość spowodowaną niedoborem tego pierwiastka. Doskonale podziała codzienna dawka prostego koktajlu, w skład którego wchodzą szklanka wody, pęczek pietruszki, sok z połowy cytryny i łyżka miodu gryczanego.
Miód gryczany na kaszel: Ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe oraz dużą dawkę rutyny, miód gryczany może stanowić ważny element leczenia przeziębienia i grypy, w tym bólu gardła, kaszlu i gorączki.
Miód gryczany a cukrzyca: Przy cukrzycy wszystkie produkty z wysokim indeksem glikemicznym muszą być stosowane ostrożnie, jednak spośród popularnych miodów to właśnie gryczany zawiera najmniej glukozy, więc w ustabilizowanej fazie choroby można go w niewielkiej ilości bezpiecznie dodać do herbaty czy do wypieków.
Miód gryczany na serce: Również w przypadku problemów z układem naczyniowym i sercem spożywanie miodu gryczanego powinno przynieść pozytywne efekt – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, odżywia mięsień sercowy.
Miód gryczany na stawy: Jeśli spojrzymy na produkty pszczele szerzej niż w kategorii spożywczej, możemy skorzystać z ich dodatkowych właściwości. Miód gryczany świetnie nadaje się np. do wykonywania okładów w przypadku bólów i obrzęków stawów, ponieważ redukuje on stan zapalny i wspomaga procesy lecznicze.
Miód gryczany na co jeszcze pomaga: Właściwości lecznicze miodu gryczanego można by wymieniać długo. Pomaga pozbyć się złogów cholesterolu. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Działa dobroczynnie na kości. Koi nerwy i pomaga w zasypianiu. Zawiera kwas foliowy zalecany przede wszystkim kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Pomaga niwelować działania toksyn, także tych, których dostarczamy sobie codziennie wraz z alkoholem, kawą i herbatą. Bezsprzecznie warto włączyć go do swojej diety i zawsze mieć pod ręką.
Gryczany miód w domowych kosmetykach
Miód gryczany zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni. Można użyć go do produkcji domowych kosmetyków do ciała, twarzy i włosów. Jest to produkt bardzo uniwersalny – nadaje się do każdego rodzaju cery, także dla alergików. Miód gryczany właściwości pielęgnacyjne ma równie liczne, jak zdrowotne (przeczytaj o maseczce z miodem).
Popularne niegdyś wśród arystokracji kąpiele w miodzie i mleku to może zbyt duży luksus dla przeciętnego Kowalskiego, jednak dodanie trzech łyżek miodu do wody o temperaturze ciała to doskonały sposób na wyciszenie i ukojenie, nie do przecenienia w terapii zaburzeń lękowych, nerwic, depresji i bezsenności.
Mieszanka miodu gryczanego z jogurtem i żółtkiem doskonale sprawdzi się jako nawilżająca i oczyszczająca maseczka na twarz. Z kolei płukanie włosów w wodzie z dodatkiem miodu i cytryny wzmocni je, wygładzi i odżywi. Miodem gryczanym bez żadnych dodatków warto smarować spierzchnięte usta – ale taki okład z pewnością nie utrzyma się zbyt długo, jest po prostu zbyt smaczny.
Miód gryczany w kuchni – niecodzienne zastosowania
Ciasteczka z miodem czy gryczana nalewka to nic odkrywczego. Jednak miodu gryczanego można użyć do kilku nieoczywistych kuchennych tricków.
Rozmieszaj łyżkę miodu gryczanego w gorącej wodzie i posmaruj nim bułeczki przed pieczeniem. Nabiorą złocistego koloru, wspaniałego aromatu i będą pięknie błyszczeć. W tej samej mieszance możesz również obtoczyć mięso przed smażeniem lub pieczeniem, a także później, już przed samym podaniem – słodycz miodu doda ciekawy akord w smaku potrawy. Woda z miodem to także świetna glazura do zdrowego deseru, np. pieczonych jabłek, brzoskwiń czy fig.
Miód gryczany rozmieszaj na patelni z oliwą z oliwek i podgrzej do stadium karmelizacji. Dodaj pokrojoną w piórka cebulę, a gdy ta się przysmaży – zabiel całość łyżką śmietany kremówki. Otrzymasz pomysłowy i przepyszny sos, idealny do dań z grilla.
Twoje dziecko jest niejadkiem i ciężko przemycić do jego diety coś zdrowego? Przygotuj kaszkę mannę na mleku. Gdy zacznie gęstnieć, dodaj do niej rozbełtane żółtko i łyżkę miodu gryczanego. To idealne, pożywne i zdrowe śniadanie dla malucha, które zostanie pochłonięte z apetytem. Możesz też potraktować je jako deser, zamiast budyniu czy kisielu.
Miód gryczany właściwości zdrowotne zachowuje do temperatury ok. 40°C. Sprawia to, że przy obróbce cieplnej pozostaje już tylko smak i aromat – ale to przecież nadal wiele! Co istotne, jeśli chodzi o miód gryczany cena nie odbiega zbytnio od kosztów zakupu innych miodów – jest tylko nieznacznie wyższa. Sprawia to, że miód gryczany warto stosować na co dzień, w kuchni, w łazience i w formie pysznego produktu prozdrowotnego. Miód gryczany zalety ma i dla naszych kubków smakowych i dla zdrowia. Polecić można go zwłaszcza bardziej wytrawnym konsumentom, z uwagi na jego wyrazisty smak. Gdzie kupić miód gryczany? Oczywiście u nas w sklepie 🙂
Przeczytaj także artykuł o popularnym miodzie rzepakowy – zapraszamy.