Miód jest wszechstronnie wykorzystywany w kuchni. Wzbogaca potrawy o słodkie nuty i przyjemne aromaty. Jego właściwości są wykorzystywane m.in. przy tworzeniu tradycyjnych wypieków. Pierniczki na miodzie to klasyczny przykład ciastek, w których pszczeli specjał jest nieodzownym składnikiem. Dzięki niemu zyskują charakterystyczny, głęboki smak i stają się wilgotne. Sprawdź, jak przyrządzić najlepsze pierniczki na miodzie i jaki miód do nich wybrać, by rozpieszczały kubki smakowe.
Pierniczki z miodem – smak tradycji
Choć chcielibyśmy sobie przypisać autorstwo receptury na te pyszne ciasteczka, geneza korzennych specjałów i pierwsze wzmianki na temat sposobu ich powstawania sięgają średniowiecznej Norymbergi. Ich prototyp, czyli miodowniki – cienkie placki smarowane miodem, wytwarzano już w Starożytnym Rzymie. Pierniczki na miodzie od około XIV wieku zaczęły pojawiać się w różnych częściach Europy.
Początkowo pierniki były przygotowywane w klasztorach i traktowano je jako środek wspierający leczenie rozmaitych dolegliwości, m.in. niestrawności. Z czasem pierniczki zyskały na popularności i stały się cenionym wypiekiem nie tylko ze względu na swoje właściwości zdrowotne, ale również na wyjątkowy smak. Ze względu na dobór składników, były produktem luksusowym, utożsamianym z bogactwem. Nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Pieczono je głównie na wyjątkowe okazje. Do dziś kojarzone są z okresem świątecznym.
Każdy kraj wprowadzał swoje własne wariacje na temat tych wypieków. Wszystkie wersje mają unikalne cechy i są związane z tradycjami kulinarnymi poszczególnych państw, jak np. niemieckie lebkuchen, czyli pierniki świąteczne z miodem, czy cienki szwedzkie pepparkakor, które wyróżniają się wyraźną cynamonową nutą. W Polsce miastem słynącym z pierników jest Toruń. To właśnie tam działa Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., która jest jednym z najdłużej istniejących producentów pierników w Europie.
Piernik idealny – jakie jeszcze składniki powinien zawierać?
Choć pyszne pierniki na miodzie można zamówić lub kupić stacjonarnie w wielu rozmaitych odsłonach, satysfakcjonujące jest własnoręczne wykonanie przysmaku. Do pierników należy używać składników wysokiej jakości, by móc delektować się pełnią przeplatających się smaków i aromatów tego wyjątkowego specjału.
Żeby upiec prawdziwy piernik lub pierniczki warto zaopatrzyć się w mąkę pszenną i żytnią, jajka – oczywiście te z wolnego wybiegu, prawdziwe masło, dobrej jakości miód oraz przyprawy: cynamon, sproszkowany imbir, pieprz, anyż, goździki, kardamon i gałkę muszkatołową.
Ciastka można spulchniać używając sody lub proszku do pieczenia. W dawnych czasach używano do tego celu spopielonego węgla drzewnego. Piernik bywa też urozmaicany bakaliami, orzechami, niektórzy dodają do niego kakao, rum lub wypełnia jego wnętrze powidłami. Ciasto może mieć polewę, być ozdobione lukrem lub oprószyć cukrem pudrem.
Miód do piernika – czy może być sztuczny?
Choć zakup sztucznego produktu może być kuszący – jest tani i dostępny w większości sklepów, piernik na miodzie naturalnym smakuje zupełnie inaczej. Używanie tylko i wyłącznie prawdziwego, niefałszowanego miodu pozwoli uzyskać idealne wypieki. Prawdziwy pszczeli specjał jest nie do podrobienia. Poza walorami smakowymi ma też liczne właściwości prozdrowotne, które warto wykorzystać.
Miodem, który nie zostanie zużyty do ciastek, można osłodzić lemoniadę lub herbatę po przestudzeniu. Nadaje się też idealnie jako dodatek do musli, składnik dresingów do sałatek, czy pyszne smarowidło na pieczywo. W nieprzetworzonej formie jest źródłem licznych składników odżywczych. Pomaga budować odporność i wspiera ogólną kondycję organizmu dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom, enzymom, kwasom organicznym, aminokwasom, minerałom i witaminom.
Jaki miód do pierniczków pasuje najlepiej?
Wybór miodu do pierników można potraktować jako kwestię indywidualną i dobrać ulubiony gatunek wedle własnych preferencji. Szukając wskazówek na ten temat, dowiadujemy się, że najlepiej do tego rodzaju ciasta pasują miody delikatne, jak np. akacjowe, wielokwiatowe, czy rzepakowe. Są doskonałym tłem dla intensywnych przypraw korzennych.
Inną opcją jest zastosowanie wyrazistej kompozycji, jaką można stworzyć dzięki miodom gryczanym. Są one lekko pikantne. W intensywnych słodko-ostrych nutach przeplatają się ziołowe aromaty, które ciekawie współgrają z pozostałymi składnikami, jeszcze bardziej podbijając szczególny smak ciasta.
Skąd brać miód do piernika?
Zarówno w książkach kucharskich, jak i na stronach internetowych można znaleźć rozmaite wskazówki, w jaki sposób przygotować pierniczki. Niezależnie od tego, czy mamy przepis na prosty piernik z miodem, czy na długodojrzewające ciasto, jego ostateczna postać będzie w dużym stopniu zależała od jakości użytych składników. Dlatego tak ważne jest miejsce, z którego nabywa się miód. Niestety rynek pszczelarski nie jest wolny od nieuczciwych sprzedawców, którzy fałszują produkty m.in. przez podgrzewanie ich czy dodawanie syropów cukrowych. Takie wyroby mogą mieć niższą cenę, ale też mają słabą jakość i gorszy smak. Naturalny, prawdziwy pszczeli przysmak można nabyć ze sprawdzonych, zaufanych pasiek.