Co warto wiedzieć o tym ekstrawaganckim i niezwykłym miodzie? Miód manuka jest znany ze swoich wspaniałych właściwości i wraz z postępującym czasem jest coraz bardziej popularny. W jaki sposób jest wytwarzany? Wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru nowozelandzkich krzewów herbacianych manuka – stąd też wzięła się jego nazwa. Co takiego niezwykłego zawiera ten miód?
Miód manuka – na co?
Miód manuka zawiera bardzo wysokie stężenie substancji o nazwie methylglyoxal (MGO) – posiada niezwykłe właściwości uodparniające oraz antybiotyczne. Pamiętajmy, że powszechne, tradycyjne naturalne miody zawierają tylko do 10 mg MGO na 1 kilogram, natomiast w miodzie manuka zawarte stężenie MGO jest od 10 do nawet 50 razy wyższe. A tą jego unikalną właściwość wykorzystuje się w leczeniu wrzodów żołądka spowodowanych zakażeniem bakteriami Helicobacter pylori (to właśnie często naturalne metody są w stanie wyleczyć tą dolegliwość a znów nierzadko zawodzą w tym przypadku antybiotyki). Jakie są jeszcze jego niezwykle zbawienne dla naszego organizmu właściwości? Należy wiedzieć, że także miód manuka korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, bowiem reguluje florę bakteryjną jelit. Dzięki niemu możemy też efektywnie zlikwidować gazy powstające przy zaleganiu fermentujących, niestrawionych resztek pożywienia. Ponadto miód manuka wykorzystywany jest do łagodzenia dolegliwości towarzyszących refluksowi żołądkowo-przełykowemu lub zespołowi nadwrażliwego jelita. Jak widzimy posiada ten miód szeroką paletę właściwości korzystnie wpływających na nasz organizm.
Pamiętajmy, że możemy też sami przygotować prostą miodową leczniczą kurację. Taka kuracja przyda się nam w leczeniu wrzodów żołądka. Wtedy wystarczy, że będziemy spożywać 1 łyżeczkę miodu manuka dziennie, aby w ten sposób móc wyczyścić z naszego żołądka wcześniej wspomnianych już bakterii Helicobacter pylori. Kiedy należy spożywać ten miód? Miód spożywamy codziennie rano, na czczo. Ile czasu powinna trwać kuracja? Taka kuracja powinna trwać co najmniej 3 tygodnie czasu. Jednak pamiętajmy, że ten miód możemy stosować dowolnie długo. Nie tylko pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, ale też im zapobiega. Więc abyśmy nie nabawili się w przyszłości wrzodów żołądka stosujmy tą kurację (lepiej zapobiegać niż leczyć).
Jeżeli do tej pory nie spożywaliśmy tego miodu to warto jednak się nim w przyszłości zainteresować.
Wolisz polskie produkty? Przeczytaj, czym jest miód wielokwiatowy i monokulturowy.