Domowy izotonik z miodem

Doskonale gasi pragnienie, dzięki niemu można zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu – napój izotoniczny to dobry wybór, by nie tylko szybko zaspokoić zapotrzebowanie na wodę, ale też uzupełnić elektrolity. Sprawdź, jak przyrządzić domowy izotonik z miodem i dlaczego warto go spożywać?

Co to jest napój izotoniczny?

Izotoniki służą do nawadniania organizmu. Ich zadaniem jest ochrona przed odwodnieniem. Nazywane są napojami funkcjonalnymi, bo muszą spełniać określone funkcje – nawadniać, zaspokajać pragnienie i uzupełniać sole mineralne. Spożywając zdrowe napoje izotoniczne, wraz z wodą dostarcza się węglowodany, których zawartość wynosi od 4 do 8% i elektrolity w postaci sodu i potasu. Skład izotoników ma określoną osmolalność – stężenie substancji czynnych jest zbliżone do występujących w płynach ustrojowych. Dzięki temu szybko są wchłaniane.

Czy izotoniki są zdrowe?

Zdrowe izotoniki mają prosty skład, który pozbawiony jest substancji wzmacniających zapach i smak, konserwantów i wszelkich chemicznych domieszek. W sklepach dostępne są rozmaite produkty w postaci płynów, proszku lub tabletek do sporządzenia roztworu. Najpewniejszym wyborem będą napoje izotoniczne zrobione w domu. Nawadnianie się tego typu produktami polecane jest w czasie ciepłych dni, gdy organizm mocniej się poci, również podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, stresu, jak i w przypadku wymiotów, biegunek, czy kaca.
Osoby otyłe, mające cukrzyce lub insulinooporność, a także wszystkie na dietach redukcyjnych, powinny pamiętać o tym, że izotoniki zawierają cukier. Tego typu napojów powinni unikać również chorzy na nadciśnienie oraz ci, którzy są na dietach niskosodowych. Po naturalne mieszanki przyrządzone samodzielnie w domu warto sięgać w określonych sytuacjach, które są wymienione wyżej i również zachować umiar. Nadmiar cukru i sodu w organizmie jest niekorzystny dla zdrowia.

Napój izotoniczny a energetyczny

Zdrowe napoje izotoniczne nie są energetykami, choć mają w swoim składzie łatwo przyswajalne cukry, które w szybkim tempie dostarczają do mięśni energię. Ich główną misją jest nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów, czyli regeneracja po wysiłki. Natomiast zadaniem produktów energetycznych jest pobudzenie organizmu przez wysoką dawkę kofeiny i innych substancji np. tauryny czy guarany. Produkty energetyczne nie chronią przed odwodnieniem. Są też bardziej kaloryczne niż izotoniki – zawierają około 45 kcal w 100 g.

Który izotonik wybrać? Naturalny!

Sklepowe izotoniki mogą mieć w składzie rozmaite dodatki jak syrop glukozowo-fruktozowy lub inne sztuczne substancje słodzące, a także barwniki, wspomagacze smaku i aromatu, gumę arabską i konserwanty. Domowy napój izotoniczny to zdrowy wybór. Samodzielnie przyrządzając napój, nie tylko oszczędza się pieniądze, ale przede wszystkim ma się pewność jakości użytych produktów. Miód wybrany do izotoników powinien pochodzić z dobrej pasieki, warto dodawać też sezonowe lub mrożone owoce i listki kupione w sprawdzonych miejscach, lub zebrane we własnym ogrodzie. Nie potrzeba żadnych sztucznych dodatków. Zrobiony domowym sposobem izotonik warto zamknąć w szklanej butelce lub wielorazowym bidonie. To ekologiczny wybór, nie kupuje się produktów w plastikowym opakowaniu.

Jak zrobić domowy izotonik?

Żeby zrobić naturalny domowy izotonik nie potrzeba wielu składników. Wystarczy dowolny miód lub też cukier zwykły albo trzcinowy, choć jak wiadomo, pszczeli wyrób będzie miał najwięcej prozdrowotnych składników, które warto wykorzystać. Miód może być np. lipowy, malinowy lub wielokwiatowy. Przed wyborem konkretnego rodzaju, warto poczytać o właściwościach każdego z nich lub też po prostu sięgnąć po ten, którego smak najbardziej się lubi. Do sporządzenia napoju używa się dowolnej wody, wybierając tę wysokomineralizowaną, dostarcza się organizmowi więcej minerałów. Do tego należy wsypać odrobinę soli i wzbogacić całość dowolnymi dodatkami – sokiem z cytryny, owocami, ziołami, imbirem i kostkami lodu.

Przepis na własny izotonik z miodu

Przepisy na domowe, zdrowe napoje izotoniczne można dowolnie modyfikować, wybierając składniki, które dostępne są pod ręką i których smak się lubi. Ważne jest to, by przestrzegać określonych proporcji. W mieszance musi znaleźć się woda, miód i sól. W 100 ml cieczy powinno być 4-8 g węglowodanów i 23-69 mg sodu.
Przepis na zdrowe naturalne izotoniki domowym sposobem
Żeby zrobić ożywczy domowy izotonik, należy przygotować:

  • 1 litr wody niegazowanej wysokomineralizowanej,
  • 3 łyżki miodu rzepakowego,
  • 1,5 g soli jodowanej,
  • sok z cytryny,
  • garść liści mięty,
  • kilka kostek lodu.

Miód i sól można rozpuścić w odrobinie letniej wody i dodać do pozostałych, wymieszanych ze sobą składników.

Innym pomysłem na owocowy, gaszący pragnienie napój izotoniczny jest użycie takich komponentów jak:

  • 1 litr wody,
  • 3 łyżki miodu akacjowego,
  • 1,5 g soli kuchennej,
  • 5 dojrzałych truskawek,
  • 3 gałązki rozmarynu,
  • pokruszony lód.

Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i spożywać małymi łykami, by dobrze nawodnić organizm.
Można również przygotować naturalny, domowy izotonik, korzystając z zielonej herbaty. Wystarczy przygotować i ostudzić herbatę. Dodać do niej lód, odrobinę soli, miodu i np. sok z połowy pomarańczy.

Izotonik bez cukru

Sklepowe izotoniki zawierają cukier, syrop glukozowo-fruktozowy lub inne substancje słodzące. W napojach tego typu muszą być zawarte węglowodany. Naturalny, zdrowy izotonik sporządzony w domu, może być przygotowany przy użyciu miodu, który jest znany z prozdrowotnych właściwości. Nie tylko poprawi smak cieczy, pomoże lepiej nawodnić organizm, ale też wzbogaci miksturę o cenne substancje odżywcze.

Izotonik dla dzieci

Pierwszym wyborem w przypadku zapewnienia dzieciom odpowiedniego nawodnienia powinna być woda. Sklepowe izotoniki nie są polecanym produktem dla młodocianych konsumentów. Cukier i sód wpływają niekorzystnie na ich zdrowie. Dzieci, które są mocno aktywne sportowo, intensywnie trenują, mogą uzupełniać płyny, sięgając po domowe, naturalne izotoniki. Napój urozmaicony owocami, odrobiną miodu i szczyptą soli, może być lepszą zachętą, by dbać o utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu, niż spożywanie samej wody. Jednak musi być rozważnie stosowany.

Izotonik na upały

Podczas gorących dni, trzeba chronić organizm przed odwodnieniem. Picie wody, herbat ziołowych, jedzenie zup i soczystych warzyw oraz owoców jest sposobem na to, by dbać o efektywne nawodnienie. Uczucie pragnienia jest pierwszym symptomem tego, że organizmowi zaczyna brakować wody. Nie należy dopuszczać do takiego stanu i regularnie sięgać po płyny. Naturalne, zdrowe izotoniki to dodatkowe wsparcie, które pomoże uzupełnić stracone wraz z potem elektrolity. Wzbogacone w takie składniki jak m.in. miód, liście mięty lub melisy, imbir, sok z limonki lub cytryny, doskonale ugaszą pragnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *