Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy w związku z miodem – słodycz. Czasem mniejsza, czasem większa, ale zawsze możemy powiedzieć, że miód jest słodki. Nawet ten gryczany, który ma charakterystyczny, wytrawny posmak. Skąd ta słodycz w miodzie?
Słodki miód – czego to efekt?
Miód jest słodki, bo zawiera cukier- odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Cukier jednak niejedno ma imię… Najbardziej powszechna jego forma, z która większość z nas obcuje na co dzień, to spożywczy cukier biały – sacharoza. Nie jest uznawany za zbyt zdrowy, nie jest też łatwo przyswajalny. Jest to bowiem w zasadzie tzw. dwucukier, który dopiero w procesie trawienia jest rozkładany na cukry proste, czyli glukozę i fruktozę.
Właśnie cukry proste są głównym składnikiem miodu, odpowiadają za jego słodki smak, a także za wartości odżywcze (kalorie). Zawartość cukrów prostych w miodzie zawsze jest wysoka, stąd też każda odmiana miodu ma wyczuwalną słodycz, chociaż może występować w otoczeniu przeróżnych innych smaków i zapachów, pochodzących od roślin, z których pszczoły zbierały pyłek i nektar.
Cukry proste stanowią około 32-40 procent zawartości miodu nektarowego, natomiast w miodzie spadziowym zawartość jest mniejsza i wynosi około 30 procent. Dwucukier, czyli sacharoza, również obecny jest w miodzie, jednak w ilościach dużo niższych. Przykładowo cukier spożywczy to około 99% sacharozy, a miód nektarowy ok. 3%, miód spadziowy ok. 10%. Wyższa zawartość sacharozy może świadczyć o tym, że cukier jest fałszowany syropami cukrowymi. Jest to proceder niestety dość powszechny w przypadku miodów pochodzących z Chin – eksperci zgadzają się, że ten kraj eksportuje więcej miodu, niż teoretycznie jest w stanie wyprodukować. To kolejna przesłanka, by kupować prawdziwe miody polskie, pochodzące ze sprawdzonych pasiek…
Glukoza, fruktoza i sacharoza to nie jedyne cukry, które występują w miodzie. Kolejnymi są:
- maltoza, zwana również cukrem słodowym, która również jest disacharydem,
- melocytoza, tzw. cukier modrzewiowy, występująca w miodach spadziowych,
oraz śladowe ilości innych wielocukrów:
- melibiozy,
- gencjobiozy,
- izomaltozy i innych.
Czy cukier w miodzie jest zdrowy?
Przyjmowanie w nadmiarze żadnego cukru nie można uznać za zdrowy nawyk. Jednakże cukry proste, czyli glukoza i fruktoza, wchłaniają się łatwiej i szybciej, niż cukry złożone. To dlatego mówi się, że wystarczy łyżeczka miodu, by poczuć przypływ sił i zwiększoną koncentrację – absorpcja cukrów, węglowodanów, jest bardzo szybka. Oczywiście miód, chociaż składa się głównie z „węgli”, to jednak zawiera też mnóstwo prozdrowotnych związków, enzymów, mikro i makroelementów. To również przemawia za tym, że jeśli już mamy słodzić herbatę, czy podjadać słodycze, to możemy spróbować ich ze zdrowszą alternatywą dla białego cukru – czyli z miodem.