Napój na dobry sen

Napój na dobry sen

Zdarzają się takie dni, gdy natłok myśli nie pozwala się zrelaksować i zapaść w sen. Przebodźcowanie, stresy, nadmiar obowiązków i rozmaite zmartwienia zaburzają wieczorny relaks. Gdy liczenie baranów nie pomaga, szukamy skutecznego sposobu na to, by móc w końcu zregenerować siły i oddać się w objęcia Morfeusza. Co wypić na dobry sen, by móc się wyciszyć i nie wybudzać w nocy? Dlaczego sen jest ważny dla zdrowia?

Ciepłe mleko z miodem – tradycyjny sposób na szybki sen

Gdy pojawiają się kłopoty z zasypianiem, warto sięgnąć po babciny sposób, czyli szklankę ciepłego mleka z miodem. Ten prosty, a zarazem skuteczny napój znany jest od pokoleń i ceniony ze względu na właściwości uspokajające. W mleku obecny jest tryptofan, który jest prekursorem serotoniny – hormonu szczęścia oraz melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego m.in. za łatwiejsze zasypianie i głębszy sen.
Dodatek pszczelej słodyczy wzbogaca smak, a także zwiększa wydzielanie insuliny, która pomaga obecnemu w mleku tryptofanowi dotrzeć do mózgu szybciej i bardziej efektywnie. Można użyć dowolnego gatunku miodu, by wzmocnić działanie mleka, ale szczególnie sprawdzają się akacjowy lub lipowy. Są przyjemne, delikatne w smaku i dobrze komponują się z mlekiem. Odmiana wrzosowa również jest polecana ze względu na to, że roślina, z której pszczoły pozyskują pyłki i nektar wykazuje działanie uspokajające.

Naturalne połączenie składników zawartych w mleku i miodzie wspomaga wyciszenie i przyspiesza proces zasypiania. Dodatkowo miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, które wspierają ogólną odporność organizmu i wpływają na jego regenerację.
Do mleczno-miodowego napoju można też dodać szczyptę kurkumy lub cynamonu, które również działają przeciwzapalnie, rozgrzewają i wprawiają w stan błogości. Tego typu mieszanki obniżają poziom kortyzolu we krwi i pomagają w odprężeniu.

Sposób na dobry sen – herbata z miodem

Również rozmaite napary z ziół mogą być pomocne w zwalczaniu problemów z bezsennością. Jedną z roślin słynących z wyciszających właściwości jest melisa. Można przyrządzić aromatyczną herbatkę z jej młodych listków lub zaparzyć ją w sproszkowanej formie – przygotować samodzielnie, albo skorzystać ze sklepowego produktu. Zawarte w melisie olejki eteryczne m.in. geranial i cytral pomagają przywrócić równowagę emocjonalną i zapaść w spokojny sen.

Również popularny rumianek sprawdza się jako herbata na dobry sen. Wypijanie napoju rumiankowego wieczorem to sposób, by poprawić jakość nocnego wypoczynku. W roślinie zawarte są flawonoidy takie jak m.in. apigenina, a także olejki eteryczne np. bisabolol – składniki aktywne wykazują działanie zmniejszające napięcie mięśni gładkich, redukują napięcie, co wpływa na uczucie odprężenia i łatwiejsze zasypianie.
Ziołowe herbaty można również osładzać miodem, wzbogacając ich skład i smak. Dodając miód do napoju, trzeba pamiętać o tym, że wysoka temperatura osłabia jego dobroczynne właściwości. Najlepiej jest przestudzić płyn do 38 stopni Celsjusza, zanim rozpuści się w nim pszczelą słodycz.

Aromatyczny napar z lawendy

Kolejny napój na dobry sen to herbatka z lawendy. Kwiaty mają przyjemny aromat. Zawierają m.in. linalol, który wykazuje działanie uspakajające. W roślinie obecna jest także kamfora, która słynie z właściwości rozszerzających naczynia krwionośne, wspiera dotlenienie mięśni i ich rozluźnienie. Napój można przygotować zarówno ze sproszkowanych, jak i świeżych roślin. Dobrze komponuje się z sokiem cytrynowym i miodem.
Co ciekawe, dostępne są również miody lawendowe. Pszczoły zbierając nektar z kwiatów lawendy wąskolistnej, tworzą produkt, który nasycony jest składnikami z rośliny. Rozpuszczając w wodzie łyżeczkę lawendowej słodyczy, otrzyma się trunek, w którym obecne są składniki wspierające prawidłową pracę układu nerwowego, a także wpływające pozytywnie na ogólną witalność.

Sen po jedzeniu i piciu – czy można położyć się spać zaraz po posiłku?

Można znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, czy korzystnym dla zdrowia i samopoczucia jest zaraz po spożyciu pokarmu zapadać w sen. Jedzenie ciężkostrawnych produktów przed spaniem może powodować wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku, zgagę, czy przyczynić się do problemów z refluksem. Ponadto w nocy spowolniony jest metabolizm i łatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa. Z drugiej strony zasypianie, gdy jest się głodnym, również nie jest łatwym zadaniem.
Należy zachować zdrowy umiar. Polecane jest wybieranie pożywienia bogatego w tryptofan, który jest obecny m.in. w wyżej opisywanym mleku i ogólnie w nabiale, a także w rybach, drobiu, jajach i owocach morza.

Co pomaga na sen i dlaczego sen jest ważny dla zdrowia?

Poza komponowaniem odpowiednich posiłków, a także sięganiem po napoje, które pomagają wyciszyć organizm i wspierają zdrowie, warto również przestrzegać zasad higieny snu. Czymś, co wpływa na dobry sen, z pewnością jest odpowiednio przygotowane miejsce do odpoczynku. Sypialnia powinna być zaciemniona, cicha i przewietrzona. Duże znaczenie ma wygodne łóżko. Równie istotne jest unikanie używania urządzeń, które emitują niebieskie światło. Należy je odstawić minimum dwie godziny przed snem.
Warto pamiętać o tym, że odpowiednie wysypianie się, znacząco wpływa na samopoczucie i energię witalną. Przesypiając noce, poprawiamy efektywność pracy mózgu, jesteśmy bardziej skoncentrowani. Kiedy śpimy, dochodzi do regulacji hormonów, komórki tkanki się regenerują, co ma znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Regularny, głęboki sen pomaga w redukcji stresu, wzmacnia układ immunologiczny i poprawia nastrój, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie każdego dnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *