Miód dobrze komponuje się z różnymi dodatkami. Chcąc urozmaicić ten pszczeli specjał, można sięgnąć po mieszankę z aloesem. Miód aloesowy, czyli połączenie pszczelego specjału z roślinnym żelem, doceniane jest przez smakoszy i wielbicieli zdrowego stylu życia. Tego typu kombinacja składników znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Sprawdź, kiedy warto go stosować i jakie ma właściwości.
Miód aloesowy – bogactwo składników
Miód składa się z cukrów prostych – glukozy i fruktozy, znajdziemy w nim całą gamę składników mineralnych: potas, fosfor, wapń, sód, magnez, żelazo, cynk, jod, mangan oraz witaminę C, E, witaminy z grupy B, a także enzymy, kwasy organiczne i przeciwutleniacze – karotenoidy oraz polifenole.
Natomiast w aloesie znajdują się takie składniki jak witamina A,C, E, B4, B12, kwas foliowy. Jest również bogaty w enzymy, minerały m.in. wapń, chrom i miedź, sterydy roślinne, cukry, antrachinony, antyoksydanty, oraz hormony – auksyny i gibereliny, czy też kwas salicylowy.
Wymieszanie miodu z miąższem z rośliny Aloe Vera to sposób, by spotęgować działanie zawartych w nich komponentów.
Miód aloesowy właściwości zdrowotne
Kompleks substancji, które zawiera aloes z miodem, sprawdza się we wzmacnianiu odporności. Warto wypijać profilaktycznie na czczo szklankę letniej wody z rozpuszczoną łyżeczką miodu aloesowego. Gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia, specyfik dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antywirusowym pomoże złagodzić dolegliwości i skrócić czas trwania choroby. Aloes i miód sprawdza się również w przypadku napięcia nerwowego, pomaga łagodzić stres, uspokaja, koi i ułatwia zasypianie. Zawarte w roślinnym miąższu antrachinony – aloina i emodyna wykazują działanie przeciwbólowe. Miód aloesowy może być spożywany samodzielnie, dodawany do przestudzonych napojów, musli, czy też serwowany na pieczywie. Jest nie tylko zdrowy, ale też smaczny.
Aloes i miód – idealny duet na problemy trawienne
Połączenie aloesu i miodu jest stosowane również w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zarówno jeden, jak i drugi składnik, zawierają substancje, które pobudzają perystaltykę jelit, a także sprzyjają detoksykacji organizmu. Aloina znajdująca się w aloesowym żelu wykazuje działanie delikatnie przeczyszczające, dlatego produkt polecany jest przy problemach z zaparciami. Wśród właściwości miodu aloesowego wymienia się również łagodzenie zgagi. Substancje odżywcze, w które obfituje mieszanka, regenerują błonę śluzową żołądka i jelit.
Miód i aloes na skórę i włosy
Dzięki właściwościom antyseptycznym i łagodzącym miód aloesowy może być stosowany na problemy skórne. Przygotowując kompres z miodu i aloesu, można przyspieszyć regenerację naskórka przy łagodnych oparzeniach, wrzodach, ranach, ugryzieniach i otarciach. Jest przydatny także w leczeniu trądziku. Domowa, naturalna maseczka wykonana z tych składników doskonale nawilża, regeneruje i odżywia cerę. Aloes i miód wykorzystywane są również w formie płukanek do włosów, by je wzmocnić, uelastycznić i wygładzić. Pobudzają cebulki do wzrostu. Pomagają zadbać o skórę głowy i pozbyć się dolegliwości takich jak łupież i nadmierne przetłuszczanie.
Aloes z miodem w kosmetyce
Krem z aloesem i propolisem lub miodem dzięki działaniu nawilżającemu, regenerującemu, przeciwutleniającemu i odżywczemu to prawdziwe panaceum na potrzeby skórne. W aptekach i drogeriach dostępne są rozmaite produkty zawierające te komponenty. Można własnoręcznie przygotować domowe specyfiki, używając produktów pszczelich z zaufanej pasieki i aloesu z własnej doniczki. Roślina nie jest wymagająca i trudna w uprawie. Żele, soki i miąższ do nabycia są także w formie organicznej — mieszając je z miodem, przyrządzi się różnego rodzaju naturalne balsamy, maseczki i kremy.