Miód nie jest jedynym pszczelim produktem, który warto włączyć do swojego jadłospisu. Coraz więcej słyszy się o wartościach i zaletach spożywania pyłku pszczelego, pierzgi i propolisu. To prawdziwe bomby substancji odżywczych, a przy tym charakteryzują się intrygującym smakiem, który przywodzi na myśl aromaty letnich dni. Pierzgę, pyłek oraz propolis można kupić w zaufanej, dobrej pasiece. A w jaki sposób je przechowywać?
Pyłek pszczeli a pierzga – czym się różnią?
Pyłek kwiatowy to pokarm pszczół. Ma formę granulatu, który tworzą zebrane z roślin pyłki zmieszane z nektarem, miodem i śliną owadów. Różni się składem, kształtem i kolorem ze względu na to, z jakich kwiatów pochodzi i w jakim okresie został pozyskany. Pierzga powstaje z pyłku kwiatowego, który po dostarczeniu do ula jest umieszczany w komórkach plastrów, by uległ fermentacji mlekowej. Właściwości pszczelich produktów są podobne, jednak pierzga jest zasobniejsza w enzymy i węglowodany oraz kwas mlekowy, odznacza się też lepszą przyswajalnością.
Pyłek pszczeli przechowywanie
Dokonując zakupu, należy się zorientować, jak przechowywać pyłek pszczeli, by zachował wysoką jakość. Nieodpowiednio zapakowany może ulec zanieczyszczeniom lub być pożywką dla insektów. Zagrażają mu roztocza – roztoczek mączny, owłosiony, suszowy, serowy, domowy, czy wydłużony. Brak dobrego zabezpieczenia sprawia, że pyłek chłonie wilgoć z powietrza, co prowadzi do pojawienia się pleśni. Obnóża pyłkowe muszą być wysuszone i szczelnie zamknięte w specjalnych pojemnikach do przechowywania żywności lub umieszczone w dokładnie zakręconym słoiku. Należy je umieścić w lodówce lub chłodni w temperaturze, która nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Nie mogą być narażone na działanie promieni słonecznych.
Pyłek pszczeli — jak długo można przechowywać?
Niewłaściwie przechowywanie pyłku kwiatowego prowadzi do szybkiej utraty jego wartości odżywczych i zepsucia produktu. Prawidłowo wysuszony powietrzem o temperaturze 40 stopni Celsjusza i zakonserwowany może być magazynowany w odpowiednich warunkach do roku. Sposobem na przedłużenie trwałości pyłku pszczelego jest jego zamrożenie. Po odmrożeniu musi być on ponownie pozbawiony wody. Właściwie przechowywany pyłek kwiatowy zachowuje swój smak i wartości odżywcze. Jest kruchy, jego grudki naciśnięte twardym przedmiotem łatwo się rozsypują.
Pierzga – przechowywanie
Przechowywanie pierzgi jest podobne do magazynwania pyłku kwiatowego. Również powinna znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniczku, który należy umieścić w chłodnym, zacienionym i wolnym od wilgoci miejscu. Produkt dzięki fermentacji przez długi czas zachowuje świeżość.
Propolis przechowywanie
Propolis, czyli kit pszczeli, to substancja, którą pszczoły wyścielają i wzmacniają wnętrze ula, chroniąc go równocześnie przed patogenami. Charakteryzuje się tym, że jest gęsty, klejący, a jego barwa, tak jak i jego właściwości odżywcze, zależne są od roślin, z których został pozyskany. Wytwarzany jest z wydzielin owadów i żywic drzewnych. Propolis w chłodniejszych warunkach przyjmuje postać stałą, przechodząc w płynną wraz ze wzrostem temperatury. Choć wykazuje silne właściwości antybakteryjne i grzybobójcze, w surowej postaci jest podatny na pleśnie i niektóre gatunki drożdżaków. Przechowywanie propolisu powinno odbywać się w miejscach, które nie są wilgotne. Należy dbać o to, by poziom wilgotności powietrza w pojemniku, w którym znajduje się pszczeli kit, nie przekroczyła 70%. W suchym produkcie nie rozwinie się pleśń. Najlepszą metodą, by uniknąć zagrożeń biologicznych, jest zamrożenie propolisu.