sobie kuchnię bez prawdziwego miodu. A jednak dla wielu osób nie jest to wcale takie oczywiste i decydują wybrać miód sztuczny zamiast prawdziwego. To przecież strata nie tylko dla kubków smakowych, ale także dla zdrowia. Bo przecież polskie, prawdziwe miody towarzyszą nam od wieków, a ich wszechstronne zalety są niepodważalne.
Miód prawdziwy – właściwości
Jeśli chodzi o właściwości prawdziwego miodu, to możemy rozmawiać zarówno o smaku, jak i o wpływie na organizm. W kwestii smaku panuje, jak wiadomo, duży wybór. Oczywiście wszystkie prawdziwe miody są słodkie, jednak tą słodyczą różnią się między sobą. Miody gryczane mają lekko wyczuwalną goryczkę, spadziowe też nie są bardzo słodkie, a przy tym pięknie pachnące, w nawłociowych można wyczuć nutkę kwasową, z kolei rzepakowy jest mocno słodki. A to przecież nie wszystkie możliwości, bo w prawdziwych miodów odmianowych mamy w Polsce więcej.
O prozdrowotnych właściwościach prawdziwych miodów pisaliśmy nie raz i pewnie jeszcze wielokrotnie będziemy to robić. Po to, by podkreślać, że polskie miody są po prosty naszym skarbem. Był zresztą czas, gdy znano je i ceniono w niemal całej Europie. Miody wspomagają organizm przy „tradycyjnych” przeziębieniach i są stosowane w nowoczesnych terapiach nowotworowych. Używa się ich przy opatrunkach, na rany i oparzenia i robi z nich miodowe maseczki na twarz, by skóra była gładka i powabna. Prawdziwe – ale tylko prawdziwe – miody stosuje się jako maseczki na włosy i przygotowuje z nich odżywcze koktajle.
Wszystko to dzięki temu, że w prawdziwych miodach znajduje się bogactwo odżywczych substancji, minerałów, kwasów, enzymów, olejków eterycznych, witamin… Oraz oczywiście cukry proste, czyli glukoza, fruktoza, maltoza. To wszystko zawierają prawdziwe miody. A miody sztuczne?
Sztuczny miód – skład i cena
Sztuczne miody mają jedną cechę wspólną z miodami prawdziwymi. Jest to mianowicie wysoka zawartość cukrów prostych, czyli właśnie glukozy, sacharozy i fruktozy. Słoik sztucznego miodu składa się w około 90% z cukru, pozostałe składniki to woda i substancje barwiące i aromatyzujące sztuczny miód, by poprzypominał do złudzenia prawdziwy. Nie zawiera więc białek, enzymów i tej całej palety, która czyni prawdziwy miód tak wartościowym.
Cena sztucznego miodu to jego jedyna zaleta – jest oczywiście tańszy od miodu prawdziwego, stąd też część osób decyduje się na jego zakup. Otrzymuje w ten sposób słoik przetworzonego cukru, który, prócz słodyczy i zastrzyku energii z węglowodanów, nie niesie ze sobą nic wartościowego. Sztuczny miód zastosowanie prozdrowotne ma żadne, a smakowę – wątpliwe… A przecież prawdziwy miód w dzisiejszych czasach jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Gdzie kupić prawdziwy miód?
Jeszcze kilkanaście lat można było zazwyczaj kupić prawdziwy miód od pszczelarza, najlepiej zaprzyjaźnionego, lub w dobrze wyposażonym sklepie spożywczym. Obecnie, dzięki internetowi, dostęp do prawdziwego miodu z polskich pasiek jest bardzo łatwy dzięki sklepom internetowym. Tak właśnie robimy w naszym sklepie z miodem. Oferujemy produkty pochodzące ze sprawdzonych pasiek i prawdziwy miód wielokwiatowy i odmianowy. Smaczny, zdrowy i w przystępnej – mamy nadzieję – cenie.
Prawdziwy miód – cena
Cena prawdziwego miodu zależy od tego, z czego jest pozyskiwany. Nie wszystkie pożytki są równie łatwo dostępne i odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Dotyczy to oczywiście miodów odmianowych, czyli pochodzących głównie z jednej rośliny. Niektóre z Miody wielokwiatowe są tańsze, dostęp do pożytków jest tu przez cały sezon, a nie na przykład przez 2-3 tygodnie, jak w przypadku miodów akacjowych. Cena prawdziwego miodu może się więc różnić w zależności od pasieki, w jakiej jest on wytwarzany. W jednym rejonie Polski pogoda może być sprzyjająca, w innym nie pozwoli pszczołom na obloty w okresie kwitnienia pożytków lub tych będzie mało… Pszczelarstwo bywa kapryśne, ale przecież wysiłek włożony w pozyskanie prawdziwego miodu jest tego wart.
Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Po czym poznać prawdziwy miód?
Najprościej – po etykiecie. Produkty dopuszczone do handlu muszą spełniać określone wymogi, w tym oznaczenie produktu. Sztuczny miód nie może być podpisany, jak miód prawdziwy. Etykieta zawiera też skład, który w przypadku miodu sztucznego zawiera listę użytych do produkcji cukrów i dodatkowych składników.
Mocno dyskusyjnym tematem są też miody pochodzące spoza naszego kraju, głównie spoza UE. Prawdziwy polski miód produkowany jest z zastosowaniem określonych przepisami wymogów sanitarnych. Pszczoły są odpowiednio prowadzone, leczone, dokarmiane. W innych krajach, na przykład Chinach, sytuacja może wyglądać – i wygląda – dużo inaczej. Chodzi tu o opiekę nad pszczołami, używane przez pszczelarzy antybiotyki, obecne w składzie pyłki rośli nie znanych naszym organizmom, a przez mogących wywoływać alergie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że przepisy handlowe w innych krajach nie są nam zbyt dobrze znane i nie można wykluczyć mieszania miodów spoza UE np. z syropem cukrowym czy kukurydzianym.
Ale nie zawsze możemy w pełni zaufać etykiecie, szczególnie kupując miody chińskie lub z niepewnego źródła… Pozostaje test samego miodu, już po otwarciu słoika.
Jak odróżnić miód prawdziwy od sztucznego ?
Niestety odróżnienie prawdziwego miodu od sztucznego wyłącznie zmysłem smaku i węchu nie dla każdego i nie zawsze jest możliwe. Miody z domieszkami cukru albo substancji aromatyzujących mogą dobrze udawać prawdziwy miód, chociaż zazwyczaj ich smak i zapach są bardzo jednorodne i słodkie, bez dodatkowych nut zapachowych i posmaków, charakterystycznych dla prawdziwych miodów, zwłaszcza odmianowych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Konsystencja – prawdziwe miody z upływem czasu krystalizują się, natomiast sztuczne miody pozostają cały czas płynne.
Rozpuszczanie – prawdziwy miód nałożony z łyżeczki do szklanki z wodą pozostaje przez długi czas w swojej pierwotnej formie. Rozpuszcza się bardzo powoli i trzeba mu przy tym „pomóc” energicznie mieszając płyn. Sztuczny miód rozpuszcza się bardzo szybko, niemalże sam z siebie lub przy niewielkiej pomocy – analogicznie, jak robi to sypki cukier czy syrop cukrowy.
Najlepiej jednak ustrzec się przed sztucznym i podrabianym miodem po prostu robiąc zakupy w miejscu zaufanym – u nasz sklep prawdziwy miód oferuje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.
Prawdziwe miody – opinie
Jest wiele miodów i wiele ich smaków, a każdy z nich ma prócz smaku szeroką paletę właściwości, zachęcających do wprowadzenia go do codziennej diety. Opinie o prawdziwych miodach mogą się różnić w zależności od ich smaku. Nie każdy pokocha wytrawny smak miodu gryczanego, nie dla każdego delikatność i mocna słodycz miodu akacjowego będą idealne. W tym względzie można więc tylko eksperymentować, szukając odpowiedniego smaku dla siebie. Jednak opinie o prawdziwym miodzie i jego wpływie na organizm są już bezdyskusyjne. To nasz polski superfood, który w każdej kuchni znajdzie dla siebie miejsce.
Polecamy też wpis na temat fermentacji miodu i dlaczego nie trzeba panikować, jeśli się przydarzy.