Ból gardła czy też stan zapalny, może się pojawić niezależnie od pory roku. Nasze gardło jest wrażliwe nie tylko na zmiany temperatur, ale tez suchość powietrza czy zimne napoje. Dodatkowo jeśli nasz organizm jest osłabiony nietrudno o złapanie infekcji. Jeśli nasz stan nie jest na tyle poważny, żeby udać się do lekarza możemy spróbować poradzić sobie z tym sami, domowymi sposobami.
1. Miód
Miód, zarówno dodawany na ciepłej herbaty, jak i spożywany bezpośrednio jest chyba najbardziej znanym sposobem na bolące gardło. Pewne badania wskazują nawet, że ten środek podawany na noc działa skuteczniej na zatamowanie kaszlu niż popularne środki przeciwkaszlowe. Dodatkowo miód wspomaga leczenie ran i może pomóc hamować infekcje w obrębie gardła. Moc miodu pszczelego jest nie do przecenienia.
2. Woda z solą
Płukanie gardła wodą z solą może złagodzić ból gardła. Właściwe proporcje do przygotowana tej płukanki to pół łyżeczki wody rozpuszczone w szklance ciepłej wody. Zabieg ten łagodzi swędzenie i ból. Najlepiej powtarzać go w odstępach co ok. trzy godziny.
3. Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa jest znana ze swoich właściwości odświeżających. Nie bez powodu olejek miętowy jest dodawany do większości past do zębów. Spray z rozcieńczonego olejku miętowego jest również dobrym środkiem na ból gardła. Działa on przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo. Trzeba jedynie uważać, żeby nie używać ani połykać nierozcieńczonego olejku.
4. Rumianek
Herbata z rumianku jest naturalnym środkiem łagodzącym. Jest to jedno z najstarszych ziół wykorzystanych w celach leczniczych. I nie bez powodu. Rumianej ma bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i ściągające. Pewne badania wskazują, że pomocne w usuwaniu objawów przeziębienia mogą być inhalacje z rumianku.
5. Soda oczyszczona
Płukanka solna jest być może bardziej popularna, ale jeśli dodamy do niej odrobinę sody oczyszczonej może to jeszcze wzmocnić jej działanie. Płukanie gardła takim płynem może zlikwidować bakterie i zapobiec wzrostowi grzybów i drożdży, które powodują infekcje. Właściwe proporcje do sporządzenia płukanki to ¼ łyżeczki sody i 1/8 łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody. Podrażnione gardło powinno się płukać co ok. trzy godziny.
6. Kozieradka
Kozieradka ma wiele zdrowotnych właściwości. Można ją spożywać w różnych formach. Można jeść jej nasiona, używać olejku lub pić herbatkę z kozieradki. Jest ona naturalnym sposobem na bolące gardło. Łagodzi bój oraz zabija bakterie powodujące stany zapalne. Jest skutecznym środkiem przeciwgrzybiczym. Spożywanie jej przez kobiety w ciąży powinno być jednak skonsultowane z lekarzem.
7. Prawoślaz lekarski
Ziele to zawiera substancję śluzową, która działa powlekająco i łagodząco na podrażnione gardło. Najprostszy sposób użycia prawoślazu to napar z wysuszonego korzenia tej rośliny. Picie jej dwa do trzech razy dziennie powinno pomóc złagodzić ból. Osoby z cukrzycą powinny skonsultować użycie prawoślazu z lekarzem. Pewne badania wykazują również, że spożywanie do może przyczynić się do spadku ciśnienia krwi w organizmie.