Jaki miód jest najzdrowszy?

Jaki miód jest najzdrowszy?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ogromna różnorodność kryje się wśród gatunków miodu. Zazwyczaj bazujemy na tych najpopularniejszych, jak wielokwiatowy czy lipowy, nie zagłębiając się w to, że każdy rodzaj pszczelej słodyczy ma nie tylko swoje unikalne właściwości smakowe, ale i zdrowotne. Zatem, który miód jest najzdrowszy i czy faktycznie można dokonać tego typu klasyfikacji, oceniając poszczególne rodzaje słodkiego specjału?

Najzdrowsze miody, czyli te, które nie są fałszowane

Sięgając po miód, bardzo często kierujemy się walorami smakowymi, co jest oczywiście istotnym czynnikiem, ale nie jedynym, na który warto zwrócić uwagę. Ten pyszny, znany od wieków produkt kryje w sobie ogrom substancji odżywczych, które czynią go wyjątkowym. Nazywany jest naturalnym antybiotykiem, ponieważ słynie z właściwości wspierających zdrowie. Żeby móc w pełni korzystać z jego dobrodziejstwa, warto wiedzieć, jak rozpoznać, czy kupujemy miód najwyższej jakości.

Najzdrowsze miody to te, które nie są wzbogacane dodatkowym cukrem, czy syropami glukozowo-fruktozowymi. Niestety zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy fałszują miody, żeby zwiększyć produkcję, a tym samym swoje zyski. Podają pszczołom ciasto cukrowe lub inne słodkie „wspomagacze”, co wpływa na szybkość produkcji i osiąganie lepszych wyników w miodobraniu – jednak tylko pod względem ilości uzyskanego produktu. Pozbawiony jest on swojej szlachetności, znacznie spada jego jakość i zdecydowanie traci on na wartości.

Inną nieuczciwą praktyką jest podgrzewanie miodu. Płynny, złoty miód zachęca do zakupu, sprawia wrażenie najświeższego. Konsumenci chętnie po niego sięgają, co również jest kuszące dla chciwych handlarzy. Żeby sprzedawać patokę, narażają produkt na utratę cennych składników, przez zabiegi mające na celu odwrócenie procesu krystalizacji. Zwiększając temperaturę miodu, niszczy się jego dobroczynne właściwości. Produkt ten, choć nadal słodki i atrakcyjny wizualnie, traci swoje najważniejsze cechy, które czynią go naturalnym lekarstwem.

Mieszanki miodowe z różnych krajów to kolejne produkty, od których należy trzymać się z daleka. W takich słoiczkach mogą się znajdować m.in. niskiej jakości wyroby miodopodobne z Chin, które są sprzedawane do Polski z Ukrainy. Brak etykiety dotyczącej tego, że miód pochodzi z krajów Unii Europejskiej, powinien być dla nas ostrzeżeniem. Nie kupuj produktów z niesprawdzonego źródła.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miodu?

Jak więc rozpoznać, który miód jest najzdrowszy i nie był fałszowany? Najlepiej wybierać produkty polskie z zaufanego miejsca. Jeśli miody sprzedawane są online, można znaleźć oceny klientów, poznać opinie, przeczytać informacje na temat metod produkcji, pochodzenia miodu, czy posiadanych certyfikatów. Jeśli nie jest to zamieszczone na stronie, można dopytać sprzedawcy.
Etykiety, które są umieszczone na słoikach, powinny zawierać szczegółowe dane dotyczące nazwy producenta i adresu pasieki, kraju pochodzenia i rodzaju miodu. Powinien także znaleźć się tam numer partii miodu, masa netto produktu oraz data minimalnej trwałości wraz z warunkami przechowywania. Opis może być wzbogacony o termin krystalizacji.

Kupując ten smaczny, pszczeli specjał, warto przyjrzeć się temu, jak wygląda. Prawdziwy miód krystalizuje – proces przechodzenia ze stanu płynnego nie zachodzi w jednakowym tempie – zależy od gatunku miodu. Jedne miody krystalizują szybciej, jak np. rzepakowy, czy mniszkowy, inne przyjmują postać stałą po wielu tygodniach lub miesiącach – np. odmiana akacjowa może zachować płynność nawet do roku.

Poza przyglądaniem się procesowi krystalizacji, można także zwrócić uwagę na to, czy na miodzie występuje delikatny kożuszek. Powstaje on z pyłków i żywic i odróżnia sztuczny, sklepowy lub fałszowany produkt od tego prawdziwego, najlepszego miodu. Kolejnym punktem, który wyróżnia naturalny przysmak, jest to, że tworzy stożek przy rozlewaniu. Powinien też powoli rozpuszczać się w zimnej wodzie.

Można też przeprowadzić test i posmarować skórę odrobiną miodu, po upływie około pół godziny do fragmentu ciała, które było posmarowane naturalnym produktem, nie przyklei się papier w przeciwieństwie do wyrobu sztucznego, który wciąż będzie się mocno kleił.

Jaki jest najzdrowszy miód? Który gatunek wybrać?

Poszukując najbardziej wartościowego produktu, wiele osób zastanawia się, który miód jest najzdrowszy – jaki rodzaj wybrać. Czy lepiej postawić na miód lipowy, słynący ze swoich właściwości przeciwzapalnych i uspokajających, czy może miód gryczany, bogaty w antyoksydanty i wspierający układ krążenia? Odpowiedź na to pytanie zależna jest od aktualnych potrzeb organizmu, poszczególne rodzaje tej pszczelej słodyczy mają różne właściwości i najlepiej dobierać je do indywidualnego zapotrzebowania.
Dla przykładu miód wrzosowy wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego szczególnie polecany jest przy problemach z układem moczowym, takich jak zapalenie pęcherza czy kamica nerkowa. Z kolei miód wrzosowy polecany jest w czasie infekcji i przeziębień, tak jak i miód lawendowy, który zawiera sporo olejków eterycznych, dzięki czemu wspiera pracę górnych dróg oddechowych.

Jaki miód jest najzdrowszy dla dzieci?

Pytanie o to, jakie miody są najzdrowsze dla dzieci, powinno być poprzedzone rozważeniem, od kiedy w ogóle można wprowadzać ten produkt do diety malucha. Według WHO, a także Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, miód nie powinien być spożywany przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Związane jest to z ryzykiem rozwinięcia się botulizmu niemowlęcego, spowodowanego możliwością wystąpienia przetrwalników bakterii Clostridium botulinum.
Po ukończeniu odpowiedniego wieku warto wprowadzać ten zdrowy przysmak stopniowo, wybierając gatunki subtelne w smaku, jak np. miód wielokwiatowy, akacjowy czy lipowy. Jasne, delikatne odmiany są szczególnie preferowane przez malców. Doskonale nadają się do profilaktycznego wspierania odporności, ale także jako środek, który pomaga łagodzić objawy i skracać przebieg przeziębienia. Używając miodu, można robić zdrowe przekąski, które są nie tylko smaczne, lubiane przez dzieci, ale też dostarczają cennych składników odżywczych.

Najzdrowszy miód – w jakiej formie spożywać?

Większe znaczenie od tego, który rodzaj miodu wybierzesz, ma to, w jakiej formie będziesz go spożywać. Jeśli chcesz nim zastąpić cukier i dodać do gorącej herbaty lub wypieków – straci swoje właściwości zdrowotne. Temperatura powyżej 40°C powoduje, że działanie enzymów i substancji bioaktywnych się osłabia. Dlatego, jeśli zależy nam na zachowaniu wartości prozdrowotnych produktu, a nie tylko walorach smakowych, warto dodawać miód do lekko ciepłych napojów lub stosować go na zimno – na pieczywo, jako dodatek do musli, czy składnik zdrowych słodyczy, które robione są bez pieczenia.

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaki miód jest najzdrowszy. Wybór musi być podyktowany indywidualnymi potrzebami zdrowotnymi, ale zawsze warto sięgać po produkty naturalne, nieprzetworzone i pochodzące z zaufanych źródeł. Wszystkie gatunki obfitują w cenne dla zdrowia składniki. Miody polskie, swojskie, od lokalnych pszczelarzy, które są przebadane i sprawdzane to gwarancja jakości. Niezależnie od tego, czy wybierzesz miód gryczany, leśny czy rzepakowy, jest to nie tylko smaczny dodatek do potraw, który rozpieszcza podniebienie, ale też prawdziwe „zdrowie zamknięte w słoiczku”, które ludzkość docenia od tysiącleci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *