Miód gryczany. Jakie ma właściwości lecznicze? Na co pomaga? Jak stosować?
Miód zachwyca słodyczą i złocistą barwą. Wielu łasuchów nie wyobraża sobie, aby zabrakło go w ich codziennym menu. Oprócz tego, że jest przepyszny, jest także bardzo zdrowy. Nie ma przesady w stwierdzeniu, iż stanowi on jeden z najbardziej wartościowych, najzdrowszych produktów naturalnych, jakie znamy. Istnieje wiele rodzajów miodu. Do grona najchętniej wybieranych trzeba zaliczyć miód gryczany. Dlaczego warto po niego sięgać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.Miód gryczany – właściwości
Miód gryczany należy do grupy miodów nektarowych. Pszczoły produkują go z nektaru gryki zwyczajnej. Natomiast zbiór z pasieki jest zwykle pod koniec lipca. Posiada specyficzny, słodko-ostry aromat i kolor mocnej herbaty.Nie bez powodów uznaje się go za jeden z najbardziej wartościowych, a jednocześnie cena miodu gryczanego nie należy do wygórowanych. Ma sporo leczniczych właściwości i zastosowań. Dzięki zawartości rutyny pomaga oczyszczać oraz wzmacniać naczynia krwionośne. Dlatego polecany jest osobom, które borykają się z problemami układu krwionośnego. Warto zaznaczyć, że cukry proste, które znajdują się w miodzie wchłaniane są prosto do krwiobiegu i niemal natychmiast odżywiają mięsień sercowy. Co ważne – omijają one wątrobę, a co za tym idzie, nie obciążają jej. Rutyna zapobiega rozkładowi cennej dla organizmu witaminy C, mało tego, poprawia także jej przyswajalność. Dzięki niej szybciej goją się różnego rodzaju wewnętrzne i zewnętrzne rany. Nie brakuje w nim witamin z grupy B, fosforu, potasu, manganu, miedzi, czy cynku.
Miód gryczany zawiera także magnez oraz żelazo. Składniki te mają doskonały wpływ na działanie układu nerwowego, a także na pracę serca. Zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy cierpią na niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza, skorzystają wprowadzając ten rodzaj miodu do swych codziennych diet.
Nie możemy nie wspomnieć, że ten rodzaj miodu wpływa na odporność organizmu, poprawia wygląd skóry, wspomaga koncentrację i proces trawienia, przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn. Bardzo istotny jest fakt, że miód gryczany redukuje szkodliwość herbaty, kawy, czy alkoholu. Zastosowanie miodu gryczanego "dzień po" na przykład zjedzonego prosto z łyżeczki potrafi osłabić skutki zbyt intensywnej zabawy.
Jak stosować?
Miodu gryczanego, jak zresztą każdego innego, absolutnie nie można zalewać bardzo gorącą wodą, czy podgrzewać. Ważna informacja – pod wpływem temperatury wyższej niż 40°C traci on zdrowotne właściwości.Dobrym pomysłem jest wypicie rano, na czczo napoju, który przygotujemy dzień wcześniej, wieczorem. Do szklanki letniej wody wystarczy dodać łyżkę miodu – taki napój, jest nie tylko smaczny, ale wypity około pół godziny przed pierwszym posiłkiem, pozwala uniknąć kłopotów trawiennych.
Osoby, które są przeziębione powinny spożywać 1-2 łyżkę miodu trzy razy dziennie, taka „miodowa kuracja” bywa bardzo skuteczna. Warto też wiedzieć, że aby zapobiec infekcjom i chorobom, należy każdego dnia zaserwować sobie solidną łyżkę miodu.
Możliwe jest też zastosowanie miodu gryczanego jako jednego ze składników maseczki do twarzy lub włosów. Takie domowe, miodowe kosmetyki nawilżają skórę, działają odkażająco i antybakteryjnie. Rewelacyjnie sprawdza się także peeling przygotowany z miodu i cukru, który oczyści skórę.
Miód gryczany – krystalizacja
Miód podczas krystalizacji zmniejsza objętość. Bywa, że po tym procesie na jego powierzchni tworzy się warstwa nieskrystalizowanego miodu rzadkiego. Dzieje się tak, kiedy miód posiada zbyt dużo wody, bądź, gdy krystalizuje się w za wysokiej temperaturze. Dlatego bardzo ważne jest, aby słoik z nim przechowywać w temperaturze od 4 do 10°C. Pamiętajmy - krystalizacja jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i w żadnym stopniu nie wpływa niekorzystnie na walory zdrowotne, czy smakowe miodu.Kuchnia miodem pachnąca
Gryczany miód często dodawany jest do herbaty, wiele osób uwielbia też bułkę, czy chleb z tym słodkim przysmakiem. Jednak należy wiedzieć, że znajduje on w kuchni o wiele szersze zastosowanie i słoik miodu gryczanego warto mieć pod ręką.Nie brakuje przepisów na marynaty do mięs z miodem. Żeberka, udka z kurczaka, czy szynka – dania te dzięki dodatkowi miodu będą miały cudny aromat i chrupiącą, złocistą skórkę. Może on też być uzupełnieniem warzywnych i owocowych koktajli. Spisze się jako składnik dressingu do sałatek. Natomiast poranna owsianka, w której znajdzie się choć odrobina miodu na pewno będzie o wiele pyszniejsza. Nie można zapominać o tym, że miód gryczany idealnie wkomponowuje się w słodkie desery – ciasteczka oraz ciasta z miodową nutą są niezwykle aromatyczne i bardzo smaczne.
Miód może być subtelnym akcentem lub wręcz przeciwnie – mocnym, charakterystycznym składnikiem wielu potraw. Zachęcamy do testowania przepisów, w których się znajduje i znalezienia najlepszych dla siebie specjałów.